Kategorier:
Lister/dörrar/fönster : Genomgående vitt
Hej! Jag ska måla om i vårt lilla tv-rum. Just nu är det vita väggar och ekgolv. Dom anslutande rummen är målade i grått och en blågrå färg. Vilken färg skulle du rekommendera?
Hej Julia
Vi hjälper dig gärna. Har du möjligtvis färgkoderna på färgerna i de omkringliggande rummen? Vad har ni för färg på snickerier?
Återkom gärna.
På återhörande:)
Tyvärr har jag inte kvar färgkoderna och snickerierna är genomgående vita.
Hej igen Julia
Om vi utgår från bilden så tycker jag att du ska kika på LADY 1877 Vallmofrö, LADY 1032 Grå Harmoni och LADY 9913 Lammull. Det kan vara så att bilderna inte återger färgerna exakt. Provmåla på en vit skiva, kartong eller liknande så att du kan flytta runt färgprovet och se hur det ter sig i olika delar av rummet. Titta också hur färgen fungerar mot de andra färgerna och i dina ljusförhållanden.
De vackra, matta väggarna som ger ett mjukare och varmare intryck, får du genom att välja LADY Pure Color supermatt eller LADY Balance matt.
Lycka till:)