Lina

Kategorier:

Hej, Vi bor i ett rött tegelhus från -66 med två partier träpanel som ska målas om. Under fönster/altandörrspartiet i vardagsrummet finns träpanel samt vid ytterdörren/verandan till höger om ytterdörren. Panelen har från början varit brunlaserad. Helst skulle vi vilja lasera igen men nån har målat den grå med täckfärg, och vi vill inte byta fasad just nu. Verandan var från början helt öppen. Sen har nån ägare satt ett staket och ytterligare nån ägare har glasat in den. Nu har vi tagit bort glaset och ska även riva staketet och bygga ett nytt. Vi vill gärna ha en lite mörkare färg på träpanelen. Även staketet ska målas. Vilken kulör ska det ha? Plasttaket över verandan ska tas bort och vi ska lägga ett svart/mörkgrått plåttak. Det kommer att sättas panel i taket på verandan och det ska målas. Ska det målas i samma färg som väggpanelen? Vi vill inte ha vitt i taket. Går tyvärr heller inte att lasera eftersom vi ska behålla den innersta delen av panelen som redan är målad, och komplettera med nytt virke där plasttaket sitter idag. På fasaden har vi varit inne på grön eller brun, brun/svart, men är rädd att de vita fönstren sticker ut för mycket mot en väldigt mörk färg…? Gröna kulörer är fina men svåra för jag tycker många är ”90-talsgröna”. Vi har en förrådsbod på tomten med svart plåttak och träfasad som vi målat med Alcro 469 Lava, en varm mörk gråsvart färg med en gnutta gult i, den är matt. Blev superfint! Förrådsdörren är målad i Alcro Zuccini, en ganska mörkgrön färg. Funderade på den till fasaden men är rädd att den blir för kraftig? På en av bilderna står en planka målad i Zuccini till vänster om ytterdörren. Huset har idag ett mörkgrått betongtegeltak, som inom några år ska bytas ut, men vi håller oss till mörkgrått eller svart då också. Ytterdörren ska bytas till en 60-tals teakdörr med glas i. Fönstren är inte målade på länge men de är vita, typ bruten vit. Jag hade gärna haft fönstren i en mörkare kulör. Tacksam för förslag på det. Det finns även en balkong med svart smidesräcke på andra sidan huset. På verandan kommer vi att sätta spottar i taket som belyser fasaden, samt spottar i taköverhänget innanför hängrännorna som belyser neråt, på uppgången till huset. Det innebär att staketet kommer att bli något belyst, om nu det påverkar kulörvalet. Vi har en stor mörkgrå markis över altanen vid altandörren som funkar jättebra till det röda teglet och fogarna, och svarta insynsskydd i trä. Vi bor på ett högt läge med sol hela dagen. Vi gränsar till ett skogsparti med mycket tallar, dvs. röda stammar och gröna barr som lyser vackert i solen. Vill alltså gärna ha förslag på kulör/er till träfasaden, innertaket på verandan, staketet, ev. ny fönsterkulör plus hur man ska tänka med glans/matthet. Mvh Lina

2020-03-09 16:43:27

Kommentar

Vill, som sagt, gärna ha förslag på ny fönsterkulör till framtiden men just nu orkar vi inte måla om fönstren så föreslå främst kulörer som funkar till de vita fönstren vi har just nu :-)

09/03/2020 16:54:59

Kommentar

Har även köpt hem en provburk med NCS 8501-G90Y "Brunsvart". Vad tror du om den kulören?

09/03/2020 17:41:53

Svar från kulörrådgivaren:

Hej Lina

Jag tycker att en mellangrå varm färg vore fint till träfasaden och även på verandan. För att inte den grå färgen ska uppfattas som grönaktig så behöver det vara en grå färg med ett drag av rödhet i sig. Vilken färgkod har den grå färgen på er förrådsbod? Återkom med det så hjälper jag er gärna vidare därifrån.

Med vänlig hälsning :))

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Tack för svar :-) Förrådsboden har färgkod 8502-Y. Den kulören funkar oerhört bra på vår tomt med allt rött och grönt från tallarna. Kanske en dum fråga, men gör det nåt om gråfärgen drar lite åt grönt? Brukar inte rött (teglet) och grönt gå bra ihop? Föreslår du alltså att fasaden och verandastaketet och stolparna ska ha samma kulör? Med vänlig hälsning, Lina :-)

10/03/2020 14:40:35

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen Lina

Grönt fungerar fint ihop med en röd fasad men många som väljer en grå färg vill inte att den drar åt grönt utan att den förblir grå därav mitt förslag på en grå färg med inslag av rött i. Det röda gör att den grå färgen inte känns grön ihop med en röd fasad. Om ni tycker att 8502-Y är fin på förrådsboden så är det fint att måla panel och veranda-staket +stolpar i densamma alternativt i en något ljusare färg tex  JOTUN 1434 Labrador eller  JOTUN 1899 Front. Fönster målas i  JOTUN 1453 Bomull om ni vill ha vita fönster och i JOTUN 1378 Kontur eller  JOTUN 1973 Antikgrå om ni vill ha lite mörkare fönster. Insidan av verandataket kan anntingen målas i den färg ni väljer på panelen eller samma färg som ni väljer till fönstren. Provmåla på stora skivor och betrakta på lite avstånd hur färgerna blir, i olika ljus.

Till fasaden och verandan använder ni Jotuns bästa utomhus färg någonsin,  DEMIDEKK Infinity och till fönster  DEMIDEKK Ultimate Fönster.

Lycka till :)


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun