PeterAsk

Kategorier:

Fönster : Vit

Dörr : Blå

Garageport : samma som huset

Grundmur : vit framsida och svart baksida

Hej, vi vill få råd om färgsättning på vårt hus. Idag har vi typiskt rött hus med vita knutar och blå accentfärg på dörrarna. Det är målat för 14 år sedan med Demidekk och vi är mycket nöjda. Nu tror vi att vi skall ha ett hus i mörkare grått. Vi har hört att matt färg är trendigt och det ser spännande ut. Vi bygger ut och skall även byta tak och fönster. Taket skall var i plåt och beroende på färg anpassar vi därefter färg på plåt om någon. Fönster...tror vi vita. Huset är beläget i ett villaområde (Skarpäng) som ligger 50 m från Roslagsleden med skog och sjö att bada i. Altanen i söderläge. Tusen tack på förhand.

2020-06-25 15:58:10

Svar från kulörrådgivaren:

Hej Peter

Kul att ni är nöjda med DEMIDEKK:) Jag hjälper er gärna med ert fina hus men om du skulle kunna ta reda på vilken ncs-färgkod dina vita fönster har så vore det toppen. Det kommer att påverka vilka kulörer som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Om ni inte har färgkoden så är det lättast att låna hem vita färgprover från en färgbutik på de vanligaste vita fönsterkulörerna, S0502-Y och S0500-N, och jämföra med fönstren. Återkom sedan så hjälper jag er vidare med en harmonisk färgkombination.

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej igen, vi kommer att välja färgen "Klarvit" med NCS koden S 0500-N gl30. Det blir aluminium på utsidan av fönstret ned nämnda färg ( S 0500-N). Tack på förhand. /Peter 072-0059095

28/06/2020 12:34:26

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen Peter

Tack, perfekt! Kika på  JOTUN 1899 Front,  JOTUN 1434 Labrador och även  JOTUN 0394 Varmgrå och  JOTUN 1939 Sandbeige om vill ha något ljusare grå. Alla dessa fungerar med er blå ytterdörr men om ni vill förnya även den så kika på  JOTUN 9938 Naturligt Svart till ytterdörren. Vita detaljer målas i samma vita som fönstren,  JOTUN 9918 Klassisk VitProvmåla alla färger på stora skivor som ni kan flytta runt och se hur färgerna blir på alla sidor om huset. Betrakta lite på avstånd. Återkom med vilken färg ni väljer till fasaden så hjälper jag er med en fin kulör till grunden.

Om ni vill ha supermatt fasad så väljer ni  DEMIDEKK Ultimate Helmatt. Annars är vår bästa utomhusfärg någonsin  DEMIDEKK Infinity. Dörr målas med  DEMIDEKK Ultimate Fönster.

Lycka till:))

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej igen, nu har vi målat upp kulörerna Labrador, Sandbeige, Front samt Aska och Dämpad Kimr på väggen åt sydväst och kommit fram till att Aska känns bäst trots den inte är åt det varma hållet (läst på er hemsida). FYI Labrador som vi trodde mest på hade mycket militärgrön färg vilket vi inte gillade :). Däremot har jag två frågor. 1. Vi köpte o målade med "kulörprov" av butiken "Blå Huset" i Sollentuna. De sa att det inte fanns för Jotun så vi fick Alcro i samma NCS kod men de nämnde att nyansen är "glansigare" än Demidekk (ultimate/infinity). Vi önskar få en "mattare" nyans än den vi nu målat upp "Aska" . Kommer er Demidekk ultimate eller infinity bli mattare? 2. Jag skulle vilja se en bild på ett hus med Aska färgen samt den rekommenderade JOTUN DryTech Murfärg; 9933 STENVÄGG målad på muren (idag har vi en vit nyans). Tack på förhand. /Peter

29/07/2020 16:19:53

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen Peter

Alla färger ändrar sig med avstånd, ljus och omgivning. Det är därför vi alltid rekommenderar att provmåla för att se hur färgen blir i just din miljö.

  JOTUN 9937 Aska är det en mörk neutral grå färg som brukar upplevas som lite blåaktig som många neutralt grå färger gör. Lite osäker på var du har läst att det är en varm färg? Här kan du i alla fall se bilder och läsa mer om denna och våra andra utomhus kulörer. https://utefarger.jotun.se/colours-exterior 

Vad gäller provburkar så finns detta även för utomhusfärger https://www.jotun.com/se/se/b2c/products/exterior/jotun/jotun-fargeprove-eksterior.aspx Kanske butiken inte hade dem inne just då... Det kan tyvärr bli en liten skillnad när man blandar i andra produkter. Jotun garanterar bara rätt färgåtergivning när man använder Jotun-produkter. Då ska ett färgprov motsvara färgen på väggen när du håller färgprovet mot väggen.

Om du vill ha en riktigt matt färg så målar ni med  DEMIDEKK Ultimate Helmatt på fasaden. Den har glansgrad Helmatt 3. Annars  DEMIDEKK Infinity som har en glansgrad på 15-25. 

Med vänlig hälsning


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej igen, tusen tack för tipsen vi fått om färg på vår träfasad. Vi har tyvärr glömt bort grunden och den vill vi förstås också färgsätta. Vi har valt ASKA Ultimate för fasaden och S 0500-N på knutar o fönster. Vilken färg för vår mur/grund föreslår ni? tusen tack på förhand. /Peter

25/09/2020 15:35:01

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen Peter

Kika på  JOTUN 9933 Stenvägg till grunden. Provmåla och betrakta lite på avstånd. Måla sedan grundmuren med  JOTUN DryTech Murfärg.

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun