Therese

Kategorier:

Lister/dörrar/fönster : S0500-N

Hej bästa kulörexpert! Hjälp oss gärna att skapa vårt drömhem. Vi renoverar nu vårt hus efter att familjen växt med ett tredje barn. Samtliga rum, inklusive vardagsrum, sovrum, barnrum, gästrum, badrum, kök och hall ska målas. Men vilka färger ska vi använda? Mycket är så fint så vi skulle vara enormt tacksamma för er vägledning. Det enda som i princip är bestämt i färgväg är köket (bild bifogas) som kommer att ha vita luckor (S0500-N) samt grå kompositstenskiva. Samtliga innerdörrar, lister och socklar är också i S0500-N. Lister och foder går i allmogestil. Fönstren är nya med gott om vita spröjs. Golv genomgående i hela huset är fiskbensparkett i lackad ek. Vid entrén i hallen på nedre plan finns ljusgrå klinker (Bricmate Norrvange light grey). Husets utsida är målad i svart matt färg (9599-1) och har kritvita knutar. Bild bifogas. Planritning bifogas (v g publicera ej denna). Garderober kommer finnas i hall och i master bedroom på övre våning. Badrummet på övre våning är det som renoveras. Det kommer kaklas i vitt till hälften av vägg (vita fogar) - resterande målas. All interiör i vitt. Golv består av mellangrå kalkstensliknande klinker (Bricmate Norrvange grey). Bokhylla sätts upp (inbyggd stil, golv till tak) i vardagsrummet, vägg mot tvättstuga. I sovrum på nedre våning (”gästrum”) kommer även ett skrivbord med inbyggd bokhylla (golv till tak) utmed kortsidan vid fönster. De två mindre sovrummen på övre våning tillhör pojkar (sju respektive två år). Sovrummet på övre våning till vänster om badrummet tillhör en femårig tjej. Sovrum mitt emot badrummet på övre plan är master bedroom. Garderober i master bedroom byggs in med lister och socklar.

2020-07-07 22:57:23

Svar från kulörrådgivaren:

Hej Therese

Jag ser tyvärr inte planlösningen men du kan maila den till info@jotun.se . Be dem maila den till kulörrådgivningen så får jag den. Det är bra att ha en planlösning att utgå ifrån när man ska få till en harmonisk färgsättning i sitt hem. Återkom med denna så hjälper jag dig gärna vidare sedan. 

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hejsan! Har skickat planlösningen till info@jotun.se. Hoppas den kom fram 😊 Mvh Therese

13/07/2020 11:32:33

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen Therese

Tyvärr gjorde den inte det. Har du lust att maila den till info@jotun.se igen. Funkar det inte denna gång så försöker vi göra en färgplan för er i alla fall.

Med vänlig hälsning

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! Men vad knepigt. Jag har skickat om dem igen nu till info@jotun.se, men denna gång som bilder istället. Hoppas det funkar denna gång! 😊 Mvh Therese

14/07/2020 15:51:33

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Nu så har jag din planlösning. Vad gillar ni för färger, blått, grönt, rosa, grått, mixat? Återkom med detta så fortsätter vi.

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun