Linn

Kategorier:

Angränsande rum : väggfärgen är Nordsjövit S 0603-Y03R

Möbler/köksluckor etc. : Köksluckor S 2005 G60-Y, stomme S 500-N

Hej! Vi ska måla om böjträstolar m klädd sits och välja färg till köksbordet i vårt nyrenoverade kök med luckor i färg S2005G60-Y. Väggarna är vita och köksgolvet är mattlackad ek-parkett. Köksbänken är i grå-grön granit och heter lemon ice. Jag skulle bli otroligt glad o tacksam om ni hade ngra förslag på färger för både köksstolar o bord! Med vänliga hälsningar Linn Pettersson

2020-07-14 15:13:17

Svar från kulörrådgivaren:

Hej Linn

Lite osäker på vilken väggkulör ni har i köket men kika på  LADY 10580 Soft Skin,  LADY 10429 Diskret och  LADY 1352 Form och  LADY 1462 Grå Skiffer. Provmåla på stora vita papper och se hur färgen blir på olika ställen i rummet, i olika ljus.

Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med  LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna matt, silkematt, halvblank och superblank.

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun