Kategorier:
Hej Tanja, Vi bor i en villa i Nacka, skuru från -43 som bytts till i två omgångar. Vi står nu i färd med att rusta upp fasaden. Delar av fasaden är bytt och andra i behov av målning. Huset är ljusgult med gröna knutar, ett klassisk 40-tals kombination om jag förstått saken rätt. Invändigt är huset numera ljust med gråvita väggar, ljust golv och kakel i hall. Intill oss har en granne ett rött hus, en annan vitt och på gatan finns även gröna och gula hus. I samband med fasadrenoveringen vill vi måla om huset. Vi gillar inte riktigt den gula, lite matta färgen med gröna foder. Jotuns färgkartor och broschyrer har fångat vårt intresse. Snygga och fina kombinationer med förslag till färg för fasad och grundmur presenteras. Vi har dock svårt att välja färger och skulle behöva lite tips. Vad pssar tivet den gansla stora grundmuren och husets olika tillbyggnader? Såg denna möjlighet och skickar därför vår fråga till dig. Vi är egentligen öppna för både mörka och ljusa färger även om vi främst tänkt i termer av ljusare nyanser (ej gult och rött dock). Mycket tacksam för din hjälp! Mvh Erik Lundberg 0709562324 Erik.lundbergs@gmail.com
Hej Erik
Tack för glada tillrop:)) Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken vit färg ni har på fönstren så vore det toppen. Det kommer påverka vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppfatta resultatet. Om ni inte vet färgkoden kan man enkelt ta reda på det genom att låna hem färgprover på de vanliga vita färgerna, S0500-N och S0502-Y, och jämföra med fönstren. Återkom med detta så hjälper jag er vidare därifrån.
Med vänlig hälsning:)
Hej, Tack! Fodren som är vita är målat med SO500-N. Mvh Erik
Hej igen Erik
Lite osäker, är fönstren målade med S0500-N? Dina foder ser mörka ut på bilderna;)
Med vänlig hälsning
Hej, Ok, förstår. Fodren är målade i någon grön nyans som jag inte känner till färgen på. Men låt inte det hindra ev förskag. Mvh Erik
Hej igen
Åh, förlåt min otydlighet. Jag menar fönsterbågarna, vilken vit är de målade i, S0500-N? Eller, kan du tänka dig att måla om dessa?
Med vänlig hälsning:)
Hej, ingen fara. Det är lite olika fabrikat på fönstren och därmed bågarna. Flertalet har eller ligger nära kulören so500-n. Mvh Erik
Hej igen
Tack, toppen. Då är det bästa att måla om alla fönster i samma kulör, speciellt om man vill ha en ljus färg. Om man inte har tänkt att måla om fönstren och är ok med de olika vita färgerna så kan det i så fall vara bra att få till en kontrast mellan de vita fönstren och fasaden genom att välja en färg till fasaden som är något mörkare. Kika på JOTUN 0394 Varmgrå , JOTUN 1284 Svolvär och JOTUN 9938 Naturligt Svart. Måla fasad, vindskivor och övriga detaljer förutom fönstren i samma kulör ni väljer till fasaden. Det ger ett lugnt och modernt uttryck. Det håller också samman de olika tillbyggnaderna. Ytterdörren kan målas i JOTUN 0042 Vildvin. Om fasaden målas i Varmgrå så målar ni grundmuren i JOTUN MUR 1402 Canvas, om fasaden målas i Svolvär målas grundmuren i JOTUN MUR 1491 Slipsten och om fasaden målas i Naturligt Svart så målas grundmuren i JOTUN MUR 1500 Grafitgrå. Provmåla på större skivor som ni kan flytta runt och se hur färgerna blir på olika sidor om huset. Betrakta lite på avstånd, i olika ljus. Fasaden, knutbrädor, vindskivor och foder runt dörr och fönster målas med DEMIDEKK Infinity, dörren med DEMIDEKK Ultimate Fönster och grundmuren med JOTUN DryTech Murfärg.
Lycka till nu:)
Tack så mycket för hjälpen. Då ska jag titta närmare på dessa. Mvh Erik
Gör det och återkom gärna om du har fler frågor:)
Lycka till
Hej igen, Vi har tittat närmare på dina förslag. Alla tre är intressanta. Vi har en frågor till som vi skulle bli jätteglada om du kunde hjälpa oss med. Vi undrar om du kunde ge förslag på en eller ett par vita kulörer (fasad och passande färg för grund) som fungerar till husets stil och fönsterbågarna (har kollat upp kulör och den är: 1 0502Y VIT). Tack igen för hjälpen Mvh, Erik
Hej igen Erik
Så bra, tack. Bara så jag är säker, är fönstren i S0502-Y eller i 0502-Y? Det är en liten skillnad. Återkom gärna igen med detta så ska jag ta fram några vita färger som fungerar:)
Med vänliga hälsningar
Hej, Ok, förstår. Enligt fönsterproducenten så är det färgen "NCS 0502-y". Hjälper det? Mvh, Erik
Hej igen Erik
Tack, då får vi utgå ifrån det. Om du vill ha en nästan vit färg så kika på LADY 1024 Tidlös och om du vill ha en helt vit färg så kika du på JOTUN 1001 Eggvit. Provmåla igen;)
Med vänliga hälsningar:)
Tack! 👍
:)
Hej, jag har tidigare varit i kontakt med er för tips om olika kulörer. Tack igen för mycket bra hjälp. Till sommaren ska vi byta panel och färg på huset. Det blir varmgrå som ni tipsade om. Nu har jag en kort följdfråga. Takstolarna på huset är målat med akrylatfärg (med plast i). Nu undrar jag om jag kan måla om takstolarna med den färg (jotun0394, varmgrå)? Eller måste jag köpa en annan slags färg som fäster? Tacksam för hjälp! Mvh Erik Lundberg Nacka
Hej
Tack för glada tillrop:)) För bästa råd måste jag hänvisa dig till vår tekniska support. Du når dem på Jotun.com. Klicka på pratbubblorna längst ner i högra hörnet så svarar de dig så fort de har möjlighet.
Med vänlig hälsning:)