Elli

Kategorier:

Möbler/köksluckor etc. : Ekparkett

Tak : Motsvarar klassisk vit

Hej! Vi ska måla om vår lägenhet helt (väggar, lister, fönster, köksluckor, dörrar) och behöver hjälp med färgsättning. Det vi har att utgå efter är taket, ekparketten (och eventuell tapet). Vi har tänkt oss att ha antingen Morris Golden Lily (bottenkulör: S0510-Y20R) eller Morris Pimpernel (bottenkulör: S7010-G50Y) i köket och vill gärna ha grå väggar i resten av lägenheten. Har ni förslag på gråaktiga kulörer som skulle passa vårt golv samt eventuell tapet? Även förslag på kulör till köksluckor? Sedan skulle vi gärna vilja måla med Lady Minerals i något av rummen. Skulle ni föreslå det i sovrum eller vardagsrum? Bifogar bild på planlösning, tapeter och golv.

2020-07-17 10:50:00

Svar från kulörrådgivaren:

Hej Elli

Måla alla snickerier, fönster och dörrar i samma vita kulör som taket,  LADY 9918 Klassisk Vit. Det blir sammanhållet och lugnt. Fina grå färger till dina tapeter och till Klassisk Vit är  LADY 1376 Froströk,  LADY 10341 Kalk och  LADY 1233 Mohair. Provmåla på stora vita papper som du kan flytta runt och se hur färgerna blir på olika ställen i olika rum, i olika ljus. Se om den här färgpaletten fungerar hos er och återkom med vilken färg ni vill ha i köket så ska jag hjälpa er vidare med kulör på köksluckorna:)

För matta vackra väggar väljer du  LADY Pure Color, nya  LADY Wonderwall eller  LADY Balance.Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med  LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna matt, silkematt, halvblank och superblank. Om ni vill måla med  LADY Minerals så är det fint både i sovrum och v-rum. Den är lite känsligare så om man har små barn kanske man inte målar denna färg i lekrum eller likn.

Med vänlig hälsning

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Tack! Kalk har jag testat hemma och den tycker jag blir fint grå (nästan lite grön mot golvet), men jag är osäker på Froströk och Mohair då de känns lite beige/bruna. Finns det några mer åt det grå hållet som kan passa med Kalk?

17/07/2020 14:09:44

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen Elli

Både  LADY 1376 Froströk och  LADY 1233 Mohair har ganska mycket rödhet i sig vilket jag tror blir fint mot tapeterna. Kika även på  LADY 1622 Reflektion och  LADY 10342 Kalkgrå.

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun