Kategorier:
Lister/dörrar/fönster : S0502y
Angränsande rum : Hall- ena väggen s0502y o andra sandsten. Från hallen kommer man in i vardagsrummet.
Tak : Kritvitt
Hej! Vi vill måla om i vårt vardagsrum som idag är vitt. Vardagsrummet är ca 60 kvm med ett valv i mitten (två korta väggar delar av vardagsrummet i mitten) Ekparkettgolvet har blivit gulaktigt så det funderar vi på att ev. slipa. Rummet ligger i söderläge så det är ganska ljust. I den innersta delen är det högt i tak och fönster mitt emot varandra och i första delen bara stora fönster på ena sidan mot söder. Vi tycker om jordfärger som grått, beige mm. Vill inte att det ska bli dystert utan vill ha en varm ton på väggarna. Ev. måla den inre delen av vardagsrummet i en mörkare ton o den första i en ljusare ton. Vet dock inte om det blir snyggt att ha två olika kulörer. Tacksam för tips på kulörer. Har tittar på Sheer gray. Passar det med grå inredning till den eller går den mer åt beige? Vill också få in färg i inredningen så inte allt bara går i grått. Mvh KE
Hej
LADY 12077 Sheer Grey passar bättre ihop med kritvita snickerier. Ihop med varmare snickerier, som ni har, så kan Sheer Grey få ett drag av blåhet över sig. Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) som färgen Sandsten i din hall har så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina i ditt v-rum. Återkom med detta samt gärna en planlösning så hjälper jag dig vidare sedan.
Med vänlig hälsning:)
Hej! Vi har tänkt måla vitt eller någon ljusare kulör i hallen så sandsten ska ej vara kvar i hallen. Hur är kulören sommarsnö? Är den nästan vit? Mvh KE
Hej igen
Jag tycker absolut att det kan vara två olika färger. Här kan du kika på kombinationerna LADY 1024 Tidlös och LADY 10679 Washed Linen eller LADY 1931 Kokos och LADY 10678 Space. LADY 1928 Sommarsnö brukar bli bättre ihop med kritvita vita. Man skulle också kunna tänka sig att du målar v-rum i en neutral färg och matrummet i en mer kulört färg tex dämpad grön, rosa eller blå. Här kan du kika på LADY 10580 Soft Skin, LADY 10290 Soft Touch, LADY 8281 Pale Linden och LADY 5200 Dusky Blue. Provmåla på stora vita papper som du kan flytta runt och se hur färgen blir på olika ställen i rummet, i olika ljus.
För matta vackra väggar väljer du LADY Pure Color, nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Med vänlig hälsning:)
Är tidlös ljust grå, ser vit ut? Blir det ett lagom hopp i kulör att då ha Tidlös i första delen och Washed linen i matrummet? Funkar Tidlös även ihop med Lady 8281? Kan det bli snyggt att bara den stora väggen i matrummet i en annan kulör? Mvh KE
Hej igen
LADY 1024 Tidlös är en ljusare grå, nästan vit som blir ren fin kontrast mot LADY 10679 Washed Linen. Tänk på att man ofta upplever färgerna lite mörkare när de kommer upp på fyra väggar, än på det lilla färgprovet. Båda dessa kulörer är fina ihop med LADY 8281 Pale Linden. Provmåla enligt tidigare instruktion och se hur det blir i ditt ljus med dina möbler. Du kan absolut måla en fondvägg i tex grönt men jag tycker att det blir lugnast och mest sammanhållet om man målar hela rummet i samma kulör, men det är egentligen en smaksak. Det viktiga är ju att färgerna är harmoniska.
Med vänlig hälsning:)