VB

Kategorier:

Lister/dörrar/fönster : Som vägg

Angränsande rum : Det är det vi behöver hjälp med

Möbler/köksluckor etc. : Som vägg

Tak : Eventuellt Pink Champagne

Hej! Vi ska flytta till en ny lägenhet och tänkte måla om allt. Bifogar bilderna på matrummet och hallen. Vi har hittills hittat tre färger fån File under pop som jobbar med jotun färger (pink champagne, yellow snow, i never promised you a pink garden) inspirerade av Stine Goya showroom på bilden. Den starka rosa färgen är tänkt för hela hallen (vägg, tak, dörrar). Nu till frågan: Eftersom det blir många dubbla dörrar till matrummet och bröstpanelen, vad skulle ni rekommendera för färger och fördelning på väggar, tak och dörrar/ panelen för att uppnå den glada, varma känslan som på bilden? Mvh Verica

2020-10-11 11:57:46

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Vilka härliga färger:) Jag hjälper dig gärna men är lite osäker på din fråga. Har du möjlighet att återkomma med förtydligande samt gärna en planlösning så hjälper jag dig vidare sedan.

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Vi kommer att måla om hela lägenheten. Nedan är våra förslag för varje rum. Vi tar gärna emot förslag som inte innebär användning av samma färger. Hall: vägg, tak och dörrar i samma färg - I never promised you a rose garden Matrum: bröstpanel, dörrar och väg - yellow snow tak - pink champagne Sovrum och vardagsrum: tanken är att behålla idén med färgglad tak, kanske någon grön nyans som på inspirationsbilden för vägg i sovrummet och yellow snow för taket. Kök: Bifogar bild på köket. Tyvärr har jag ingen information på färgkod på köksluckorna. Sovrum med ingång från köket: Det kommer att vara barnrum med cirkustema. Vi tänkte måla cirkustak med två färger (en neutral/vit och en gul-sol?) och blå väggar - st.pauls blue?

13/10/2020 12:38:21

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Ber om ursäkt men är fortfarande osäker på din tanke. De färger som du nämner känner jag tyvärr inte till, ej Jotun. Vänligen återkom med vilken kulör ni önskar i resp rum, tex grönt, rosa etc så hjälper jag er gärna vidare med en färgplan sedan, utifrån bilder och önskemål.

Lättaste sättet att ta reda kulören på köksluckorna är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Köksskåp utgör en ganska stor yta så det är bra att kolla upp färgkoden på dessa eftersom den påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet.

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun