Kategorier:
Lister/dörrar/fönster : Det ni tycker passar
Angränsande rum : Det ni tycker passar
Möbler/köksluckor etc. : Ek i kök
Tak : Det ni tycker passar
Hej! Jag ska måla om hela min nya lägenhet, byggd 1960, söderläge, tre rum i fil, vardagsrum, sovrum och kök och sen hallen. Öppning sovrum och vardagsrum är nära och med samma golv ekparkett. Kanske fint om gardiner i samma stil (färg?) som kommer igen i båda rummen även på dessa gardiner och som kommer gå ända upp till tak, se likt Hemtex bilden i bildkollaget sovrum. I köket finns två lika fönster och här kommer jag nog ej ha gardiner - men fint om man kan rama in formen på dessa fyrkantiga 60-tal fönster med passande färg, samt kommer olja upp och behålla fönsterbräderna genomgående i trä (se detalj) vid alla fönster i lägenheten. Golv i hall och kök i grå marmorliknande laminat, med lite bruna inslag, och köksluckor i ek. Sedan kommer jag ha ett 50-60 -tals matbord i teak, lite mörkare än skåpluckor och funderar på att köpa kanske matchade grå matta (eller annan färg?) under bord och grå klädda stolar till med träben, eller blå dynor, ej spikat, se t ex stol Olga från Mio som jag gillar. Svart lampa kanske över matbordet. Sovrum, se bild från Hemtex. Skulle vilja ha någon liknande färgkombination, i beige, vitt och svart. Färgen på väggen heter washed linnen och kommer från Jotun. Bäddsetet är Hemtex Alice i beige, har köpt ett liknande, Kensington från Mio som jag vill matcha med gardin, väggar likt Hemtex.bilden. Sängkappan i mörkgrått och små kuddar i samma färg, samt matta. Sen mörkläggningsgardin i beige och till den en tunnare i creme/offwite, se som Otto gardin i creme Hemtex , eller Åhlens gardin offwhite. I hall grå detaljer i garderober på ena långsidan, inkl vita dörrar, det kan jag ej ändra. I vardagsrum kommer jag ha en lite guldgul/beige soffa med ett marmorbord till, med ben i guld, och till det och kanske lite svarta, gulddetaljer vas/ljus, samt kanske en neutral ljusgråsvart melerad passande matta och kuddar i svart, då soffan har så pass ”egen färg i sig” se lite som soffa vardagsrum detta exempel kanske. Här extra osäker på färgval vägg som kan passa. På kortsidan mitt emot fönster i vardagsrum vill måla en bokhylla i samma färg som vägg, så den känns lite platsbyggd. Kanske denna kortsida i annan färg än övriga rummet, eller samma. Vill att färgval ska kännas genomtänkt, lite modernt, ungdomligt, personligt och samtidigt ta upp den tid som huset är byggt. Behöver hjälp med passande färgnyanser lister, runt fönster samt väggar och tak i dessa fyra rum. Vad ska jag välja för nyanser i kök som passar både köksluckor, golv. Sen soffan kanske jag inte kommer behålla för alltid, men då måla om det rummet om det behövs.
Hej Johan
Jag hjälper dig gärna men skulle behöva lite mer information. Tänker ni även måla om fönster och dörrar? I annat fall behöver jag veta vilken vit färg (ncs eller Jotun) det är på dessa. Det påverkar vilken färg som passar på väggar och på övriga snickerier och tak. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom med detta samt gärna en planlösning och lite om vilka färger du gillar så hjälper jag dig vidare sedan.
Med vänlig hälsning:)
Hej! Tack! Här kommer bild planlösning läge sydväst, ja vi ska måla om allt, inkl dörrar, lister och fönster, och sen tex i köket målning av två fönster där ingen gardin kan det vara fint bryta lite mer där eventuellt, lite mer neutral fönsterfärg sen i sovrum och vardagsrum dvs fönstren i vit nyans - då gardiner bl a sannolikt kommer vara i off white/creme i båda dessa rum, se stil sovrum Hemtex med er väggfärg + två nyanser gardin där, sen vardagsrum funderar jag på ha den ljusare gardinen - neutralt mot gulbeige plyschsoffan. Vore superfint med tips och färgval på en helhet. Sen kan det komma bli en hel del blandad konst på väggar, arvegods om det kan passa fr a i kök, hall vardagsrum. mvh Johan.
Hej igen Johan
Kika på LADY 1233 Mohair till köksväggar, LADY 8469 Green Leaf till sovrum, LADY 1016 Blek Sand till v-rum och LADY 11175 Adventure till hallen. Alla tak, fönster, dörrar och övriga snickerier målas i LADY 1624 Lätthet. Provmåla på stora vita papper som du kan flytta runt och se hur färgen blir på olika ställen i rummet, i olika ljus.
För matta vackra väggar väljer du LADY Pure Color, nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna matt, silkematt, halvblank och superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och LADY Perfection om det är släta tak.
Med vänlig hälsning:)
Hej! Stort tack! En fråga vad är anledningen du föreslår gröna tonen väggar och ej er WASHED LINEN i sovrummet dvs likt Hemtex exemplet - som jag funderar på med mörkgrå sångkappa och beige sänglinne. Passar den väggfärgen ej lika bra till det övriga rummens väggar. Och två dubbla gardiner sovrum en i färg mörkläggning och en tunn offwhite - dvs kan vi ha brun ton ändå likt Hemtex-bilden? Kan det fungera - ser dessa passar ihop på er hemsida dvs gardin i ton WASHED LINEN och GREEN LEAF. Mvh Johan
Hej igen Johan
Här har jag utgått ifrån köket där du har ganska rödgula träslag i luckor och bord. För att beige och grå färger inte ska få ett grön-stick eller upplevas kalla så är det bra att välja en färg med lite mer rödhet i sig, som de färger (förutom den gröna) som jag föreslog. Den gröna är fin ihop med de övriga och adderar lite färg men går naturligtvis att byta ut. Här kan du välja LADY 1016 Blek Sand till sovrummet och LADY 0471 Lys Antik eller LADY 1376 Froströk. LADY 10679 Washed Linen kan upplevas just lite grönaktig ihop med röda toner. Provmåla och se hur dessa färger med dina gardiner, sängkappa och övrig inredning.
Med vänlig hälsning
Jättetack så inspirerande mer er fina hjälp. Ska prova detta! :)
Hej igen Johan
LADY 0471 Lys Antik och LADY 1376 Froströk var tänkta till v-rum:)
Med vänlig hälsning
Tack igen så fin service!
Bara roligt om vi kan hjälpa till:)
Med vänlig hälsning
Hej igen, en fråga om takfärg. Kan det fungerar att köra obruten vit i taket, eller vad säger du? Och följdfråga :) Är det någon stor skillnad i pris?
Hej igen Johan
Som jag skrev tidigare så målar du även taken i samma vita kulör som du väljer till dina snickerier, LADY 1624 Lätthet förutsatt att du väljer de rekommenderade färgerna. Det blir finast och mest sammanhållet. Pris får du nästan höra dig för om i din färgbutik. Vågar inte lova ett pris så här.
Med vänlig hälsning:)
Tack!
:)