JS

Kategorier:

Lister/dörrar/fönster : S 0502-Y

Angränsande rum : Inte klart ännu

Möbler/köksluckor etc. : Inte klart ännu

Tak : Tror det blir samma som fönster och lister

Hejsan! Vi bygger nytt hus och funderar nu på att välja ett kök i kulör NCS S 2005-Y20R (Linnebeige) det är även en kulör vi först egentligen har fastnat för och bestämt oss för att ha på väggarna och vi kan inte bestämma oss. Vad tycker ni om att ha samma på väggar och köksluckor? Vi själva känner oss lite tveksamma till det, men är osäkra. Om vi skulle bryta av med en annan kulör på väggarna, vilken/vilka kulörer skulle ni rekommendera då? Vi har tänkt att den kulören vi har på väggarna i köket ska vara genomgående för kök, vardagsrum, hall och längs trappa till övervåningen för en enhetlig känsla. Vi funderar även på köksluckor i kulör 4005-Y20R (sandbeige) och 2502-Y (varmgrå), vi skulle gärna vilja ha rekommendationer till färgsättning på väggarna på dessa också! Stort varmt tack på förhand! Med vänlig hälsning, JS

2020-12-07 13:06:41

Kommentar

En kompletteringsfråga: harmoniserar NCS S 2005-Y20R på väggen med köksluckor NCS S 2502-Y? Med vänlig hälsning, JS

07/12/2020 16:04:00

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Om ni väljer att måla köksluckorna i  LADY 1016 Blek Sand (S2005-Y20R) så kika på  LADY 1931 Kokos eller  LADY 1875 Sans. Om ni väljer  LADY 1233 Mohair (S4005-Y20R) så kika på  LADY 1876 Vitt Te,  LADY 1931 Kokos eller  LADY 1875 Sans. Om ni väljer  LADY 1973 Antikgrå (S2502-Y) så kika på  LADY 1391 Ljus Antikgrå,  LADY 1024 Tidlös eller  LADY 8470 Smooth White till väggarna. S2005-Y20R och S2502-Y fungerar mindre bra ihop.  LADY 1973 Antikgrå kan upplevas som blågrå ihop med  LADY 1016 Blek Sand som blir mer gul tillsammans med Antikgrå. Man kan absolut ha samma kulör på väggar och skåp. Det brukar bli sammanhållet och lugnt. Provmåla på stora vita papper som du kan flytta runt och se hur färgen blir på olika ställen i rummet, i olika ljus.

För matta vackra väggar väljer du  LADY Pure Color, nya  LADY Wonderwall eller  LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med  LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna matt, silkematt, halvblank och superblank. 

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Tack så himla mycket! För att göra det hela ännu mer komplicerat😉undrar vi om vi skulle välja vita köksluckor till huset i kulör NCS S 0500-N, vilken grå skulle då bli fin på väggen i köket och övriga delar av huset som jag beskrivit tidigare? Vi önskar en kulör som känns och upplevs grå i tonen och varm, och som gifter sig fint tillsammans med vita lister och vita fönster. Skulle kanske då 2005-Y20R, 2502-Y eller rentav 2002-y kunna kännas bra? Tack igen på förhand! Med vänlig hälsning, JS

08/12/2020 17:15:40

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Eftersom ni har fönster och snickerier i en varmare vit så hade jag valt samma vita kulör,  LADY 1453 Bomull, till vita luckor. Väljer du en kallare vit så kan dina varmare vita detaljer uppfattas som mer gula än de egentligen är och köksluckorna kan få ett blåstick.

Med vänlig hälsning

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun