MP

Kategorier:

Lister/dörrar/fönster : Ej målat

Angränsande rum : Ej målat

Möbler/köksluckor etc. : Ljust pigmenterad ek på golv samt i öppna hyllplan i kök. Möbler (matbord + stolar) i valnöt. Ljusbeige soffa.

Tak : Ej målat

Hej, vi har precis fått vårt nya kök på plats där luckorna är lackade i NCS S2002-Y50R. Tyvärr upplever jag att de röda undertonerna kommer fram betydligt mer än vad jag tänkt mig. Jag har ändå målat upp alla väggar i rummet med den här kulören tidigare för att säkerställa att färgen inte skulle dra åt rosa/lila. Dock visade det sig att färgen slog helt annorlunda på lackade luckor... Nu står jag med ett (vad jag upplever det som) ett ljuslila kök. Jag har tänkt att måla väggarna i samma kulör och golvet är vitpigmenterad ek (väldigt lite vitt pigment) vilket även går igen i köket då vi har öppna hyllplan i vitpigmenterad ek. Nu undrar jag vad ska jag måla med för vit kulör på snickerier samt i närliggande rum för att inte förstärka det lila. Tycker alla jag pratat med säger olika - vissa säger ”absolut inte kritvit, då kontrasten blir för stor mot köksfärgen”. Och så läser jag ”ta inte färg med gult i sig”. Det måste inte vara VITT utan gärna åt det varmare hållet (ljus ljus ljus beige/greige/varmvit). Har tittat på en färg från Alcro som heter ”Frantiden” (har tyvärr ingen NCS på den). Vad rekommenderar ni? Inget annat är målat än så vi behöver inte ta hänsyn till något annat än köksfärgen. Tack på förhand!

2020-12-20 14:33:25

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Det stämmer tyvärr att S2002-Y50R kan få ett drag av rosalila över sig i visst ljus samt ihop med varmare färger som man ser samtidigt, tex varmare vita kulörer på snickerier eller ett gulnat parkettgolv. Om du vill ha vita snickerier så välj en kritvit färg tex  LADY 9918 Klassisk Vit. Om du vill ha en ljusare grå som fungerar med luckorna så kika på  LADY 2104 Teblomma. Provmåla på stora vita papper som du kan flytta runt och se hur färgen blir på olika ställen i rummet, i olika ljus.

För matta vackra väggar väljer du  LADY Pure Color, nya  LADY Wonderwall eller  LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med  LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna matt, silkematt, halvblank och superblank. 

Med vänlig hälsning

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun