Åsa

Kategorier:

Lister/dörrar/fönster : Klassisk vit/gulare standard

Hej! Söker nyans till badrum och kök. Har reflektion i hall och vardagsrum. Möbler i natur (oblekt linne), blågrått, svart. Ekparkett (gulnad) och eklaminat på golvet (lite brunare/rödare). Lister i klassisk vit och tak i vitare nyans. Badrummet ska målas från golv till tak (gammalt, funkar troligen med vanlig väggfärg). Inget fönster. Har gråvit (mot blått) plastmatta på golvet. Rostfria ytor och vita vitvaror samt skåp i olika vita nyanser. Vill ha en sober känsla i rummet. Vad föreslår ni? Köket har luckor som troligen är äldre vitstandard. Golv i eklaminat. Vitvaror i Olika vita nyanser. Köksmöbler i olika träslag (teak/mörkbetsad ek, obehandlad grånad ek). Stora fönster med ett skogsparti alldeles utanför. Idag målat i en capuccinoton. Har ni något tips för att få en lite mer wowkänsla, men ändå lugn som ger helhet trots splittrat innehåll? Tack!

2020-12-25 18:37:45

Svar från kulörrådgivaren:

Hej Åsa 

Jag hjälper dig gärna men skulle behöva lite mer information. Om vi börjar med köket så är jag lite osäker på vilka färger du har där, som ska vara kvar. Köksluckor utgör ofta en stor yta. Vilken färgkod har dessa eller kan du beskriva dem för mig. Är de varmare vita eller i en mer kritvit ton? Även lite osäker på vad som är målat i en capuccinoton. Har du möjlighet att förtydliga detta lite? Dessa detaljer påverkar vilka färger som blir fina och harmoniska och hur du kommer att uppleva slutresultatet. 

Vad gäller badrummet så har Jotun tyvärr ingen färg som kan målas på badrumsgolv.  Om du har möjlighet att ladda upp en bild på befintligt golv i badrummet så vore det toppen. Återkom med dessa detaljer samt gärna en planlösning så hjälper jag dig gärna vidare sedan.

Med vänlig hälsning:))

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej igen! Det är väggarna i köket och badrummet som ska målas. I köket är köksluckorna i gammal vit standard, dvs lite gulare ton. Väggarna som ska målas är nu i cappuccino o h ljusgrått. Vitvarorna är i vitare, nyare standardvit. I badrummet är golvet grått (mot blått). Den ska vara kvar, endast väggarna målas. Möblerna och vitvarornaär båder varmvita och kallvita. Mvh Åsa

28/12/2020 14:31:22

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen Åsa 

Kika på  LADY 5343 Industriell Grå till tak och väggar i badrum. Köket kan målas i  LADY 12076 Modern Beige,  LADY 0394 Varmgrå eller  LADY 0553 Ascott. Provmåla på stora vita papper som du kan flytta runt och se hur färgen blir på olika ställen i rummet, i olika ljus.

För matta vackra väggar väljer du  LADY Pure Color, nya  LADY Wonderwall eller  LADY Balance. I badrummet målas väggar och tak med  LADY Aqua som är en del av Jotuns våtrumssystem. 

Med vänliga hälsningar

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun