Kategorier:
Lister/dörrar/fönster : Fabriksstandard
Angränsande rum : Space
Möbler/köksluckor etc. : Vita
Tak : Obruten vit
Hej, Jag söker väggkulörer till två av våra sovrum, båda angränsar till vardagsrummet - planlösning bifogas. Vi gillar ljusa och neutrala färger. Lägenheten ligger i ett hus byggt -85. Alla golv är oljad/lackad ekparkett i normalt varm nyans. Samtliga tak i obruten vit och lister/foder i fabriksstandard-vit (byte planeras). Vardagsrummet är målat med Space och vi blev så nöjda att vi fått prestationsångest inför valet av färger till övriga rum. Hallen saknar helt fönster och planeras målas med Tidlös. ”Stora” sovrummet har fönster mot syd/sydväst, dock ut mot (inglasade) balkongen vilket begränsar ljusinsläpp till timmarna mitt på dagen och då efter att det först passerat balkongen. Jag upplever rummet som dunkelt. Vilken färg tror ni kan passa här? Nästa sovrum har fönster mot väst/nordväst men har i princip aldrig direkt solljus pga omkringliggande byggnader. Jag upplever det i dagsläget som ganska kallt och ogästvänligt. Vilken färg tror ni kan passa här? Mvh M.C.
Hej
LADY 10678 Space är en superfin färg som gör sig bäst ihop med varmare vita färger (som jag gissar att du menar med Fabriksstandard-vit) ni nu har på era snickerier. LADY 1024 Tidlös kan upplevas lite kall ihop med Space som har en rödare grå ton. Kika i stället på LADY 1875 Sans eller LADY 1931 Kokos till hallen. Sovrummen kan vara i 1276 Soft, LADY 10290 Soft Touch eller 1563 Mörk Strandsand. Dessa kulörer gör sig fint till varmare vita färger på snickerierna. Om ni tänker måla om fönster, dörrar och övriga snickerier till en kallare vit så behöver man ta det i beaktande. Provmåla på stora vita papper som du kan flytta runt och se hur färgen blir på olika ställen i rummet, i olika ljus.
För matta vackra väggar väljer du LADY Pure Color, nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Med vänlig hälsning:)
Hej igen! Vi valde att måla hallen i kulören Kokos. Kulören kommer fortsätta ut på stickväggen (med bardisk) och vi tänkte fortsätta in i köket med den. Vi funderar på hur man ska göra med ventilationstrumman ovanför överskåparna (se bild). Bör den målas med väggfärgen (kokos) eller ska den målas vit som innertaket? Vi är inte ense om det kommer påverka om köket känns rymligare eller inte. Överskåparna kommer fortsätta vara vita, även om vi byter luckor. Tacksam för råd :) mvh M.C.
Hej igen
Låt ventilationstrumman vara i samma kulör som taket.
Med vänlig hälsning:)