Rebecca Eisengarten

Kategorier:

Lister/dörrar/fönster : Vit

Såhär ser vårt kök ut idag. Altandörr är ännu inte målad vit, men fönster är (som ej syns). Vitvaror blir utbytta till silver/svart. Vill måla kakel i annan nyans då kaklet suttit sedan 1980. Vad har ni för tips?

2021-02-04 18:07:38

Svar från kulörrådgivaren:

Hej Rebecca

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att återkomma med vilken färgkod (ncs eller Jotun) som väggarna i köket har så vore det toppen? Den blå kulören på väggarna kommer att påverka vad som blir fint på kaklet. Återkom med detta så hjälper jag dig gärna vidare sedan.

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej, Färgkoden som väggen har är S3101-Y20R. Kan tillägga att golvet ska bytas till ek-liknande med toner av ljust vit/ek/svart. Mvh Rebecca

05/02/2021 14:03:36

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Hm, det ser ut som en blå färg på väggen, enligt bilden. 3101-Y20R är en varmare grå men kanske är det färgåtergivningen i bilden som inte riktigt stämmer? Kika på en mörkare grå tex  LADY 10249 Sober eller  LADY 1145 Band Stone eller en mörkare brunröd  20162 Mellow. Provmåla på stora vita papper som du kan flytta runt och se hur färgen blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom med hur du upplevde dessa kulörer och om det var rätt färgkod så hjälper jag dig vidare sedan. På kakel ovanför diskbänk är det viktigt att rengöra noga innan målning, använd JOTUN Special Rengöring gulnat trä https://www.jotun.com/se/se/decorative/interior/products/jotun-spesialrens-gulnet-panel för att säkra att det blir riktigt rent. Grunda sedan med JOTUN Superhäft grundning https://www.jotun.com/se/se/decorative/interior/products/jotun-superheft-grunning och avsluta med 2 strykningar  LADY Supreme Finish.

Med vänlig hälsning:)


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun