Caroline

Kategorier:

Fönster : Svart eller annan mörk kulör tex mörkgrå

Dörr : Svart eller annan mörk kulör tex mörkgrå

Hej! Vi ska bygga nytt hus och funderar över färgsättning på fasad, fönster och dörrar. Huset kommer ligga på landet med en blandskog och en åker i utkanten av tomten. Det är ett Villa Nolhaga från VårgårdaHus. Vi vill att huset ska kännas modernt men tidlöst, och ge en varm inbjudande känsla. Det är också viktigt för oss att det ska passa i miljön med både blandskog och åkermark. Vi är inne på antingen en varm bruten vit med svarta detaljer (dörr&fönster), eller en varm lugn ljusgreige eller ljusbeige kulör på fasaden med mörka detaljer, kanske mörkgrå? Vi har tittat lite på Skodde, Blek sand och Kokos när det kommer till det greige/beige, men behöver hjälp. Vilka kulörer för respektive färgsättning kan ni rekommendera? Med vänlig hälsning Caroline

2021-02-05 17:40:41

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen Caroline

Jag hjälper dig gärna men för att jag ska kunna ge dig ett så bra förslag som möjligt så vore det toppen om du kan ge mig färgkoder (ncs eller RAL) på de olika varianterna av dörrar och fönster. Dessa påverkar vilka kulörer som blir bra på fasaden och övriga detaljer. Återkom med detta samt gärna några bilder på huset, så jag får en uppfattning av stilen på huset, så hjälper jag dig vidare sedan.

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen! Ja, detta är ju då som sagt inte bestämt. Vi velar mellan antingen en svart-vit färgsättning, eller en beige/greige och mörkgrå. Vi har inga NCS-koder utan det var just det jag hoppades ni kunde tipsa om, tex en fin ljus beige/greige kulör till fasaden med en lämplig mörkgrå kulör till dörrar och fönster.

08/02/2021 10:52:02

Kommentar

Bild på husmodellen.

08/02/2021 10:53:41

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen 

Ber om ursäkt, nu förstår jag:) Om ni vill ha svarta fönster så hade jag valt en fasad i någon annan kulör än vitt då detta kan bli för skarpt mot svarta fönster. Här kan ni i stället kika på den nästan vita kulören  JOTUN 1024 Tidlös eller  JOTUN 0394 Varmgrå eller JOTUN 8025 Skodde. Till svarta fönster kan det också vara vackert att lasera fasaden i tex JOTUN 9076 Sandgrå, JOTUN 9075 Rökgrå,  JOTUN 9061 Järnvitriol eller  JOTUN 0683 Sotgrå. Alternativt målar ni huset i  JOTUN 9938 Naturligt Svart. Om ni vill ha en vit fasad i en varmare vit så kika på  JOTUN 1001 Eggvit. Här hade jag alltså valt fönster i en lite ljusare ton tex  JOTUN 1462 Grå Skiffer för att det ska bli ett något mjukare uttryck. Till alla dessa fasadförslag så kan det vara läckert med en mer kulört dörr tex  JOTUN 0152 Staverngul eller JOTUN 1223 Höststämning. Alternativt målas dörren i samma kulör som ni väljer till fönstren. Provmåla på stora skivor eller liknande som ni kan flytta runt huset och se hur de olika kulörerna blir på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd. Om ni täckmålar fasaden så målar ni med  DEMIDEKK Infinity och om ni laserar fasaden så målar ni fasaden med  Trebitt Oljelasyr. Fönster och dörr målas med  DEMIDEKK Ultimate Fönster.

 Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun