Kategorier:
Lister/dörrar/fönster : Golv kalksten och kalkstenslist innerdörr NCS 0500-n ytterdörr och fönster laserad furu
Angränsande rum : Inte målat ännu
Möbler/köksluckor etc. : Alm och Kvänums Åska bänkar marmor Carrera
Tak : NCS 0500-n
Hej! Jag bygger till vår befintliga byggnad som nu ska omvandlas från fritidshus till villa. Vi behåller furu i fönster och ytterdörr men har valt vita innerdörrar och vitt tak. Golvet är ljust grå kalksten. Köket blir Kvänum med blandat trä i Alm och målat i deras färg Åska. Huset får en hög bakre vägg 4 m och modern design. Mycket av främre delen är fönster. Hälsar Eva-Lena
Hej Eva-Lena
Vilket roligt projekt:) Jag hjälper dig gärna men är lite osäker på din fråga och hur vi kan hjälpa dig? Återkom med detta så hjälper vi dig gärna sedan.
Med vänlig hälsning:)
Jag vill att kök och vardagsrum får en färgsättning som harmoniserar med furu i fönster och ytterdörr och ger ett modernt intryck. Bort med fritidshuskänsla och in med villastuk. Huset är danskinspirerat och är ett typ strandhus. Önskar att hitta färger som dels fungerar mot mitt kök, dels på gallerivägg. Min TV vägg får gärna ha en mörkare ton. Sovrummet som angränsar till vardagsrummet ska också harmonisera men kan vara annan kulör. Kök, vardagsrum har österläge och sovrum västerläge.
Hej igen
Tack, kul:) Har du även möjlighet att ladda upp en planlösning samt ange färgkoden (ncs) på köksluckorna i "åska" , så vore det toppen.
Med vänlig hälsning:)
Här kommer NCS kod på färgen Åska. S6502-G Jag försöker ta bild på planritningen men den vill inte ladda upp.
Hej igen
Tack, ser planlösningen:) Börja med att hitta en kulör till väggar i kök/matrum/v-rum. Här behöver du en varmare kulör som fungerar med allt trä och är fin mot ditt gröna kök. Kika på LADY 1832 Skandinaviskt Ljus, LADY 1016 Blek Sand, LADY 12075 Soothing Beige eller LADY 1275 Mild. Som fondvägg bakom tv kan det vara fint med en mörkare blå. LADY 4477 Deco Blue eller LADY 4744 Sophisticated Blue är fina mot köksluckorna. Provmåla på stora vita papper som du kan flytta runt och se hur färgen blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplever dessa så hjälper jag dig vidare med övriga ytor sedan.
För matta vackra väggar väljer du LADY Pure Color, nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna matt, silkematt, halvblank och superblank.
Med vänlig hälsning:)