Elisabeth

Kategorier:

Lister/dörrar/fönster : Någon vit färg

Angränsande rum : Har inte bestämt än

Möbler/köksluckor etc. : Blå eller blågrå

Tak : Någon vit färg

Hej! Vi bygger ett nytt hus som vi nu ska färgsätta. Det är en öppen planlösning med kök, matplats och vardagsrum. Stora ljusinsläpp främst från väster genom skjutpartier och från fönster i taket. Golvet blir ekgolv, vitpigmenterat. Vi skulle vilja ha någon av färgerna från Lady Minerals Revive väggfärg på ytterväggarna, har tittat på t ex washed linen och smooth white. Motsatta väggen från fönsterna kommer då att få mycket ljus, som också ska passa ihop med färgen på ytterväggen (Minerals Revive). Ska man ha vit färg där? Och vilken vit färg då? Vilken vit färg på lister och tak? (Tycker också om färgen Mohair) Köksluckorna har vi tänkt ska gå i mörkare blått eller blågrå ( tex S7010-R90B, S7010-R90B) eller har ni något annat förslag till väggfärgerna? Tack på förhand!

2021-03-01 20:48:00

Svar från kulörrådgivaren:

Hej Elisabeth

Så spännande. Det finaste är om allt som ska vara vitt målas i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Här skulle jag gärna vilja börja med om ni har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller RAL) era fönster och dörrar har. Det påverkar vilka kulörer som blir fina och hur ni kommer att uppfatta slutresultatet. Återkom med detta samt gärna en planlösning så hjälper jag er gärna vidare sedan.

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej och tack för svar! Insidan på fönsterna har färgkulör NCS 0502Y. Innerdörrar är inte beställda än, men om jag förstår rätt så är det en standardkulör som fönsterna har. Skickar också med planlösningen. Väntar med spänning på svar. Vänligen Elisabeth

04/03/2021 15:07:59

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen Elisabeth

Tack, perfekt:) Om vi börjar med den vita kulören till tak och lister så blir det finast om man målar allt som ska vara vitt i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Eftersom ni kommer att ha fönster i 0502-Y så hade jag utgått från det och målat dörrar, lister och tak i  LADY 1001 Eggvit. Om ni väljer en annan, vitare, vit till dessa detaljer så finns risken att fönstren ser gulare ut än de egentligen är ihop med andra kritvita detaljer. 

Den finaste effekten av  LADY Minerals Revive tycker jag att man får om man målar några väggar, tex ytterväggarna, i denna produkt och resterande väggar i rummet i vanlig väggfärg tex  LADY Pure Color men i samma kulör. Alltså två produkter och en kulör:) Kika på färgerna  LADY 10679 Washed Linen,  LADY 8470 Smooth White och  LADY 1032 Grå Harmoni. Vill du ha innerväggarna i vitt så målar du dem i  LADY 1001 Eggvit enligt mitt tidigare resonemang. Observera att Smooth White och Washed Linen kan upplevas lite gråare än andra LADY produkter i dessa kulörer så jätteviktigt att provmåla och se hur det blir i ert ljus. Provmåla alla kulörer på stora vita papper som du kan flytta runt och se hur färgen blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Tyvärr så finns det än så länge ett begränsat urval av kulörer i LADY Minerals Revive. Om du i stället väljer kalkade väggar och målar med  LADY Minerals Kalkfärg så har du betydligt fler kulörer att välja mellan;)

För matta vackra väggar väljer du  LADY Pure Color, nya  LADY Wonderwall eller  LADY Balance. För betongliknande väggar så så målare du med  LADY Minerals ReviveTrädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med  LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna matt, silkematt, halvblank och superblank. Taken målas med  LADY Interior Finish om det är trätak och  LADY Perfection om det är släta tak. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun