Anders

Kategorier:

Lister/dörrar/fönster : Ej bestämt.

Angränsande rum : Lutar åt Silke eller tidlös.

Möbler/köksluckor etc. : 4502-Y, köksluckor. Bänkskiva i Jura Grey. Golven är hårwaxoljad ekparket.

Tak : Ej bestämt.

Hej. Vi håller på att bygga och renovera kök i vår lägenhet. Hittils har vi kommit fram till att luckorna skall vara i NCS 4502-Y och bänkskivorna Jura Grey. Golven kommer vara ekparkett behandlade med hårdvaxolja och löpa från hall och hela vägen (synbart) in i köket. Önskan är ett ljust en ljusare väggkulör då skåp blir lite mörkare. Vi kan tänka oss att det bryter lite mot grönt. Lister och tak vet vi inte riktigt vad som matchar heller.

2021-03-08 11:58:33

Svar från kulörrådgivaren:

Hej Anders

Jag hjälper er gärna men är lite osäker på om ni ska måla om vita detaljer som fönster, dörrar, tak och snickerier, i hela er bostad. Det finaste är att ha samma vita kulör på alla vita detaljer om man har möjlighet. Olika kulörer, speciellt ljusare, passar bäst ihop med olika vita.  LADY 1024 Tidlös blir tex finast ihop med varmare vita medan  LADY 0486 Silke gör sig bättre till lite kallare vita. Har du möjlighet att återkomma med hur ni tänker kring det vita i bostaden så hjälper jag er gärna vidare sedan med färg till köket;)

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! Precis, vi renoverar hela lägenheten och kommer måla om tak, lister och fönster överallt. Köket får gärna gå lite åt det grönare hållet, men väggarna vill vi ända ha ljusa då 4502-Y är ganska mörk. Hall och vardagsrum står som sagt mellan Tidlös och Silke tror vi. Sovrummet blir lite annorlunda där vi planerar att en blå färg på väggarna och vill att taket skall gå ton-i-ton men gråare. Vi har fastnat lite för 5200 Dusky Blue/Grey som väggfärg, men testat flera och även Ocean Air tycker vi om. Men inte mörkare än så. Har du ett tips på vad vi kan välja till taket? Jag bifogar planskissen för lägenheten. Långsidan med fönster vätter mot nordöst.

10/03/2021 15:59:55

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen Anders

För att du ska få ihop helheten så behöver du utgå från de grå köksluckorna och den vackra stenskivan. Börja alltså med att hitta en kulör som blir fin ihop med dessa detaljer. Därefter kan du lättare hitta rätt i övriga rum. Utifrån bilden så ser det ut som om stenskivan har en ganska varm ton. Både Tidlös och Silke är relativt svala grå men provmåla dessa och även  LADY 1928 Sommarsnö,  LADY 1376 Froströk,  LADY 1931 Kokos,  LADY 10678 Space,  LADY 1876 Vitt Te och  LADY 1875 Sans om du vill ha något varmare toner. Vill du ha en ljusare grön så kika på  8118 Lövsal eller  LADY 8281 Pale Linden. Provmåla på stora vita papper som du kan flytta runt och se hur färgen blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur ni upplevde dessa kulörer mot köksluckor och stenskiva, i ert ljus, så hjälper jag er vidare sedan med en färgplan.

För matta vackra väggar väljer du  LADY Pure Color, nya  LADY Wonderwall eller  LADY Balance

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! Nu har vi spikat att skåpsluckor blir S4502-Y, eller den ni kallar Vallmofrö. Väggarna i köket vill vi därmed att de blir relativt ljusa. Silke verkar bli bra i tonen, men är lite mörk för helheten. Vi gillar också Silke och Tidlös för Hall och Vardagsrum, de upplevs inte som för kalla när vi har målat upp dem just nu. Tror även att golven kommer att bidra med ett varmare intryck. Sovrummet har vi landat på Linblå väggar och Ljusgrå som takfärg. Om övriga tak och snickerier, lister mm skall hänga ihop. Hur bör vi tänka då? Vänliga Hälsningar / Anders Moore Lundell

17/03/2021 16:28:06

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen Anders

Tack, så bra.  LADY 1877 Vallmofrö är en fin kulör.  LADY 0486 Silke blir bäst ihop med kallare vita kulörer och  LADY 1024 Tidlös kommer bäst till sin rätt ihop med varmare vita kulörer som  LADY 1453 Bomull eller  LADY 1001 Eggvit. Så, här skulle jag välja en av dessa och inte kombinera dem. 

Angående sovrummet som ska vara i  LADY 5249 Linblå så fungerar den både med Silke och Tidlös men  LADY 9904 Ljusgrå kommer se blålila ut ihop med övriga kulörer. Om ni vill ha ett grått tak så kika på  1563 Mörk Strandsand om ni väljer Silke till hall/kök/v-rum eller  LADY 1391 Ljus Antikgrå om ni väljer Tidlös i dessa rum. Väljer ni att måla kök/hall/v-rum i Silke så måla vita detaljer i  LADY 9918 Klassisk Vit eller  LADY 1624 Lätthet. Väljer ni att måla dessa utrymmen i Tidlös så måla alla vita detaljer i  LADY 1001 Eggvit, även de tak som ska vara vita. När man målar allt som ska vara vitt i samma vita kulör, även taken, så ser det vitt ut. Om man mixar olika vita tex en kall vit i taken och en varmare vit på övriga vita detaljer, så framträder skillnaderna tydligt. Provmåla igen. 

Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med  LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna matt, silkematt, halvblank och superblank. Taken målas med  LADY Interior Finish om det är trätak och  LADY Perfection om det är släta tak.

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej och tack igen! Ok, så ingen bra ide att blanda Tidlös och Silke. Om vi väljer Tidlös i V-rum, vad är en ljusare nyans för hall och kök? Är det ett bra alternativ att välja Lätthet till detaljer och tak för alla rum (utom sovrumstak)? Hälsingar Anders

19/03/2021 15:54:39

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Ljusare alternativt till  LADY 1024 Tidlös blir någon av de varma vita,  LADY 1001 Eggvit eller  LADY 1453 Bomull. Tidlös blir bäst ihop med varmare vita som Eggvit eller bomull.

Med vänlig hälsning

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun