Roy

Kategorier:

Lister/dörrar/fönster : Klassisk vit

Angränsande rum : Ljus antikgrå

Möbler/köksluckor etc. : TBD

Tak : Klassisk vit takfärg

Hej, Ett kök i nord-östläge på 7-8m2 och 3.30 i tak. Vita trägolv, precis målat väggarna med sommarsnö. snickerier inte målade än men troligen svart ram på fönster, klassisk vit och taket vitt. Kommer lägga in en bänkskiva i kalksten med tillhörande stänkskydd/list. Nu till frågan, söker en kulör till skåpen som går ton i ton med väggfärgen. Tips?

2021-05-03 15:37:02

Svar från kulörrådgivaren:

Hej Roy

 LADY 1928 Sommarsnö är superfin. Den gör sig bäst ihop med  LADY 9918 Klassisk Vit på det som ska vara vitt. I det angränsande rummet så skriver du att du har  LADY 1391 Ljus Antikgrå. Denna fungerar egentligen bäst ihop med varmare vita detaljer. När du väljer kulör till skåpen i köket så behöver denna fungera med både Sommarsnö och Ljus Antikgrå, om man ser dessa båda samtidigt. Sommarsnö har aningens mer rött i sig än Ljus Antikgrå, som ihop med kritvitt kan dra lite åt det grågröna hållet. För att få ihop dessa båda kulörer så behöver du en lite mörkare kulör eller en mer kulört kulör som skapar lite kontrast. Kika på  LADY 1352 Form,  LADY 1462 Grå Skiffer,  LADY 8304 Timjan,  LADY 4477 Deco Blue,  LADY 4744 Sophisticated Blue eller  5503 Natural Blue. Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med  LADY Pure Color, Nya  LADY Wonderwall eller  LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med  LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna matt, silkematt, halvblank och superblank. 

Med vänlig hälsning

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Åhh, fina färger! Tack så mycket. Man ser inte direkt luckorna och hallen med ljus antikgrå samtidigt. Sprang på en färg som heter Jotun Pastellgrå (https://www.jotun.com/no/no/b2c/colour-inspiration/colours/interior/1018020800001791_interior.aspx) på er norska sida men hittar den inte på svenska sida. Skulle den fungera tror du?

05/05/2021 15:57:50

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen Roy

Samma sak gäller som för  LADY 1391 Ljus Antikgrå gäller här.  LADY 0208 Pastellgrå blir bäst ihop med varmare vita och har lite mindre rödhet i sig än Sommarsnö men provmåla enligt min tidigare instruktion och se hur du tycker att den fungerar i ditt kök med kritvita snickerier och väggar i Sommarsnö.

Med vänlig hälsning

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun