Ida

Kategorier:

Lister/dörrar/fönster : Ska målas om

Angränsande rum : Ska målas om

Möbler/köksluckor etc. : Ska målas om

Tak : Gamla begongpannor i grå/brunt

Hur hade ni valt att färgsätta detta hus så att det ser harmoniskt ut? Framförallt baksidan hänger inte ihop nu, med trä, tegel och hög grund. Jag gillar ljusa färger, typ vitt/sand/greige/varmgrått. Och fönsterbågar, vilken färg?

2021-05-20 11:47:31

Svar från kulörrådgivaren:

Hej Ida

Om ni väljer att ha kvar teglet som det är så behöver trädetaljerna vara i en mörker ton än teglet. Annars kommer teglet att framstå som smutsigare än det egentligen är. Om ni vill ha en ljusare ton än teglet så kan det vara en god ide att putsa teglet och sedan måla detta i önskad kulör.

Om ni har kvar teglet som det är så kika på  JOTUN 0394 Varmgrå,  1141 Natural Beige eller  LADY 1016 Blek Sand till träfasaden. Fönster kan målas in i samma kulör som träfasaden för ett mer modernt och lugnare intryck. Ytterdörren kan målas i  LADY 10249 Sober Grundmuren målas i  JOTUN MUR 1491 Slipsten om ni väljer Blek Sand eller Varmgrå på trädelen. Om ni väljer Natural Beige till träfasaden så målas grundmuren i  JOTUN 11130 Shade. Källarfönster målas in i den kulör ni väljer till grundmuren. Källardörr kan målas i samma kulör som ytterdörr. Balkongen målas i antingen den kulör ni väljer till fasaden eller till grundmuren. Provmåla på stora skivor som ni kan flytta runt. Betrakta på lite avstånd. Måla träfasad, vindskivor och foder runt fönster och dörrar med  DEMIDEKK Infinity. Fönster och dörrar målas med  DEMIDEKK Infinity Details och grundmuren målas med  JOTUN DryTech Murfärg. För bästa råd om vilken produkt som är bäst till balkongen så rekommenderar jag att ni kontaktar vår Tekniska support. Du når dem på Jotun.com. Klicka på pratbubblorna längst ner i högra hörnet så svarar de dig så fort de har möjlighet.

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun