Uot

Kategorier:

Fönster : Vit

Dörr : Ljusbrun lack

Garageport : Ljusbrun lack

Grundmur : Röd granit Sten samt betong på ett ställe

Hej , har ett hus byggt 1896-1898 som ska målas om efter sommaren. Vi ska även lägga falsat plåttak likt galv (zink aluminium). Skulle vara jättespännande att höra vad du skulle tycka passar på detta. Det ligger inom Hjo kommuns kulturbevarande område så vi får inte göra riktigt hur som helst men självklart får vi ändra om det passar i den tidseran.

2021-07-05 21:38:53

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Superfint hus:) Jag tycker absolut att huset ska få vara ljust. inte vitt men en ljusare kulör. För att hitta rätt skulle jag behöva lie mer information. Ska ni måla om fönster och dörrar? Om inte, vilken färgkod (ncs) har dessa? Det ligger ett gult hus bredvid, har du möjlighet att fråga dem om färgkoden på den fasaden. Det ligger så pass nära så även denna kulör kommer att påverka vad som blir bra på er fasad. Återkom med detta så hjälper jag dig gärna vidare sedan.

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej Dörrar är ljusbrun trälack uppe mot gatan och nere vid sjön är det vita dörrar. Jag är flexibel och kan tänka mig ändra färg på dörrarna. Fönstren tänker jag nog kanske ska vara vita i korset i glaset men att fodren kan ha en annan färg, men likaså här är jag öppen för förslag. Har nog tyvärr svårt att få färgkod på huset bredvid, tycker det är lite pinsamt att fråga :-(

08/07/2021 14:22:31

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen 

Jag skulle behöva en färgkod (ncs, Jotun, RAL) på era fönster, om dessa ej ska målas om. Den vita kulören på dessa påverkar vad som blir fint på fasaden.

Med vänlig hälsning

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun