Kategorier:
Hej,Vi tänker behålla Coloroc teglet och bara måla gavelspetsar fönsterfoder vindskivor och plåtar. Vill ha en ljusare färg på gavlarna. Huset är ursprungligen ett gult trähus. Förslag mottages gärna. Vi byter panel vindskivor och plåtar.
Hej Bella
Jag hjälper er gärna men här skulle jag gärna vilja veta vilken färgkod du har på de vita fönstren, om dessa ej ska målas om? Det påverkar vilka färger som blir fina på fasaden. Återkom med detta så hjälper jag dig vidare sedan.
Med vänlig hälsning:)
Vi ska måla om det vita också. Vill tillägga också att vi målat om panelen på garage och friggebod med Demidekk infinite äggvit.
Hej igen
Tack, perfekt. Vilken kulör förutom JOTUN 1001 Eggvit är garaget och friggeboden målade med, dörrar och foder?
Med vänlig hälsning
Kan ta några fler bilder om det hjälper till.
Kan ta några fler bilder om det hjälper till.
Här kommer några fler bilder
Här kommer några fler bilder
Vi ska givetvis byta till ny stående panel på gavelspetsarna. Glömde visst skriva det
Hej igen Bella
Tack, perfekt. Det finaste är om du målar hus och övriga byggnader i samma kulör. Det blir lugnast och mest sammanhållet. Om du väljer en ljusare kulör än teglet, som tex JOTUN 1001 Eggvit så kommer teglet att upplevas lite "smutsigare". Kika i stället på JOTUN 1016 Blek Sand till träfasad på hus, garage och friggebod. Måla fönster, vindskivor, knutbrädor och foder runt fönster och dörrar i JOTUN 1001 Eggvit. Garageport och dörrar målas i JOTUN 8413 Herrgårdsgrön. Provmåla på större skivor som du kan flytta runt husen och se hur färgerna blir tillsammans på olika sidor om husen. Betrakta på lite avstånd. Måla sedan träfasader, vindskivor, knutbrädor och foder runt fönster och dörrar med DEMIDEKK Infinity. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.
Med vänlig hälsning:)
Tack så mycket för hjälpen. Bra tips 👍
Bara roligt att hjälpa dig:)
Med vänlig hälsning