Elin

Kategorier:

Lister/dörrar/fönster : S0502-Y

Angränsande rum : S2002-Y & S3502-Y & S1002-Y

Möbler/köksluckor etc. : Möbler EK

Tak : Vet ej

Hej! Jag ska måla om hela lägenheten med färger från den bifogade NCS-Skalan. Jag tycker att den "Vita färgen" i skalan som jag bifogat (S0502-Y) är för gul och funderar på om jag ska ifrångå färgskalan och istället måla snickerier och foder i eran något mindre gula färg "äggvit" ( istället för S0502-Y - motsvarande er färg bomull) istället. 1. Skulle er äggvit på listerna passa de angivna väggfärgerna? Vad är det för NCS-kod på eran färg äggvit? 2. Golvet ska slipas och vara hårdvaxat vitt (Se bild) passar det till er färg äggvit på listerna? eller behöver man beställa någon gulaktig pigmentering i golvvaxet också för att det inte ska skära sig? 2. Vilken takfärg ska jag välja för att inte listerna ska kännas gula mot taket om jag väljer lister äggvit? Ser fram emot er återkoppling. Mvh Elin

2021-10-15 17:52:28

Svar från kulörrådgivaren:

Hej Elin

Bilden på färgkoderna är tyvärr suddig men jag gissar att det är en färgskala där de olika kulörerna slutar på -Y? I så fall är  LADY 1001 Eggvit fin till. Måla allt som ska vara vitt i denna vita kulör, tak, fönster, dörrar och lister mm. Då ser det vitt ut. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med  LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna matt, silkematt, halvblank och superblank. Taken målas med  LADY Interior Finish om det är trätak och med  LADY Perfection om det är släta tak. 

Tänk dock på att Jotuns kulörer är utvecklade speciellt för Jotuns produkter. Alla Jotun-produkter har ett unikt kulörrecept för att den färdigblandade kulören ska vara korrekt. Jotun garanterar därför bara riktig färgåtergivning jämfört med våra färgprover vid användning av Jotun-produkter.

Med vänlig hälsning:)


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun