Kategorier:
Lister/dörrar/fönster : Ej valt
Angränsande rum : 2405-Y18R Samt deco pink
Möbler/köksluckor etc. : Ej bestämu
Tak : Ej bestämt
Hej! Vi renoverar, bygger om en 20tals villa. Vi har bestämt oss för tapet i trappuppgång som blir Linnea green garden fr Sandbergs (skickar med bild). Vi kommer halvkakla badrum i vit och ha deco pink på resterande halva. Nu till korridoren som delvis saknar ljusinsläpp. vi vill ha en ombonad grön nyans men ej för mörk. Det kommer va ljusinsläpp genom dubbeldörr fr ett rum i sydöst (m färgkod 2405-Y18R) samt ett fönster i norr vid trappuppgång där tapeten kommer sitta. Korridoren kommer binda ihop trappuppgång, badrum samt sovrum. 2 sovrum har vi ej bestämt färg till. Ett med fönster i norr och ett med fönster i öster. Så gärna förslag på korridor, färg till mindre sovrum samt snickerifärg. Med vänlig hälsning, Viktoria
Missade att vi kommer ha ett ekplankgolv med hårdvaxolja i raw fr Osmo. Raw gör att ekgolvet ska se så obehandlat ut det går utan att gulna med tiden.
Hej Humlan
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en planlösning så vore det toppen. Återkom med denna så hjälper jag dig vidare sedan.
Med vänlig hälsning:)
Hej! Här kommer planlösning, en ungefärlig… tapeten Linnea green garden kommer sitta i trappuppgång och upp i nock på gaveln mot nordväst. Önskar sedan att hela korridoren löper på i en härlig grön atmosfär som binder ihop planet. Har själv funderat på lövsal till korridor men ej provmålat. Viktigt den går fint ihop med tapeten. Vill ej för mörk. Sista bilden är korridoren mot trappuppgång samt badrum. Bilden med öppet upp i nock är för stora sovrummet. Hela ovanvåningen kommer ha liggande pärlspont i taket för en ombonad känsla. På plan 1 har vi släta välvda tak, ca 2,80 i takhöjd, pardörrar och kakelugn samt öppen spis. Vi önskar binda ihop planen, den röda tråden blir grönt. Såväl i enstaka rum som accentfärg. Tack så länge!
Hej igen
Tack. Kika på LADY 8118 Lövsal eller LADY 8281 Pale Linden till korridoren. De två sovrummen kan vara i LADY 8252 Green Harmony och LADY 20047 Blushing Peach. Fin vit till allt som ska vara vitt, tak, fönster, dörrar och snickerier är LADY 1624 Lätthet. Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna matt, silkematt, halvblank och superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Med vänlig hälsning