Malin

Kategorier:

Lister/dörrar/fönster : Ljus antikgrå

Angränsande rum : I dagsläget kritvit

Möbler/köksluckor etc. : Beige, rosa, blå, ljusgrön (se tex)

Tak : Kritvit

Hej! Har precis flyttat till en lägenhet byggt ca 1900. Samtliga snickerier är målat i grått och väggarna sterilt kritvita. Vi vill ni byta ut det vita till lite mer färg men är osäker på vad som passar med den grå färgen. Gällande färg är jag öppen för förslag, rummen får gärna ha olika färger men vill att de ska kännas som att de passar ihop, är ganska ljusa i sin ton och mer åt det varma hållet. Färger: -Dörrar, fönsterfoder, golvsocklar (ca 45 cm höga): Ljus antikgrå - Tak och takstuckaturer: kritvit (vet tyvärr ej ncs) - Golv: Matt plankgolv i furu behandlat med liknande ton som Osmo dekorvax i färgen mahogny (3138) eller Cognac (3143). Övrigt: - Kakelugn i sovrum med basen vit samt detaljer i grön (likt Pale Lindén), en ljusare ton av grön samt rosa (likt Doft). - Inredning mest i beige, därefter träfärgat, blått, rosa och grönt. - Samtliga fönster vätter mot öst förutom det större rummet (vardagsrummet) vätter mot väst. - Lgh ligger på tredje våningen men ett flertal närliggande hus hindrar ljusinsläppet något

2021-12-30 09:25:51

Svar från kulörrådgivaren:

Hej Malin

När man ska färgsätta en hel bostad så är det lättast att börja med de allmänna ytorna som kök/v-rum. Därefter brukar det vara lättare att hitta rätt kulör till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.

För att du ska få så bra svar av mig som möjligt så vore det toppen om du har möjlighet att ladda upp en bild på din kakelugn samt ange färgkod på köksluckorna. Återkom med dessa detaljer så fortsätter v i sedan med en färgplan.

Önskar dig ett Gott nytt år:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! Här kommer en bild på kakelugnen i sovrummet! Köksluckorna är i samma färg som snickerierna, dvs ljus antikgrå. Mvh Malin

30/12/2021 17:27:22

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack, perfekt. Kika på  LADY 1024 Tidlös till v-rum,  LADY 8281 Pale Linden till hall och ev kök. Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom med hur du upplevde dessa kulörer så fortsätter vi sedan. För matta och vackra väggar målar du med  LADY Pure Color, Nya  LADY Wonderwall eller  LADY Balance.  

Med vänlig hälsning:)


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! Nu har jag provmålat och jag tycker nog att Tidlös blev lite för mörk. Finns det någon färg som är ett steg ljusare som passar bra till snickerierna i Ljus antikgrå?

11/01/2022 22:28:13

Svar:

Tillägg: Har även börjat fundera på om ljusblå vore fint i hallen? Lite dansk stil? Finns det någon färg som skulle passa tror du?

12/01/2022 22:23:20

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  LADY 8395 Vit Komfort till väggarna i v-rum och  LADY 6351 Tender Green,  LADY 5452 Nordic Breeze eller  LADY 5081 Fabrik till hallen. Provmåla igen och återkom sedan med hur du upplevd dessa i sitt sammanhang.

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun