I.B

Kategorier:

Lister/dörrar/fönster : Klassisk vit

Angränsande rum : Washed linen

Möbler/köksluckor etc. : S4005-Y50R

Tak : Klassisk vit

Hej! Vi bygger ut vårt hus och har målat vardagsrummet i washed linen. Sovrum, klk samt kontor är målad i mohair. Snart är det dags för renovering av kök och hall och jag undrar vilken färg jag bör välja där. Det kan vara samma färg i kök och hall men även olika. Tänker en vit eller en lite bruten vit mot svagt greige. Kan silke funka? Dom nya luckorna i köket kommer vara i färgen NCS S4005-Y50R. Så mina frågor: - Vilken färg rekommenderas ni till köket och hallen, eller vilka färger? - Kök och vardagsrummet har hallen emellan, men jag är ändå lite rädd att köksluckorna ska dra fram det gröna i washed linen i vardagsrummet. Tror ni det finns risk för det? Gillar washed linen väldigt mycket, men är rädd för att den ska dra åt grönt och överväger ommålning bara för det.. Tack på förhand Hälsningar Ida

2022-01-07 00:13:45

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Dina köksluckor har en grårosa ton där den rosa tonen förstärks ihop med gröna kulörer. Grönt förstärker rött.  LADY 10679 Washed Linen kan upplevas grönaktig ihop med köksluckorna och ihop med kritvita snickerier.  Kika på  LADY 0486 Silke till väggarna i köket. Provmåla och se hur det blir i ditt ljus och ihop med köksluckor och washed Linen i angränsande v-rum.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med  LADY Pure Color, Nya  LADY Wonderwall eller  LADY Balance

Med vänlig hälsning:)


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej och tack för svar! Finns det någon annan bruten vitfärg/ljusfärg för väggen som du skulle kunna rekommendera förutom Jotun silke? En färg som inte får washed linen att se grön ut och inte luckorna s4005-y50r att dra åt rosa. Dvs den ska passa till båda. Om jag skulle måla om washed linne i vardagsrummet men vill hitta en färg som ligga så nära den färgen som möjligt utan att dra åt grönt och i bättre balans till kökets luckor. Vilken färg skulle du rekommendera då?

09/01/2022 23:10:38

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Hur upplevde du Silke i sammanhanget?

Med vänlig hälsning

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun