Maria

Kategorier:

Lister/dörrar/fönster : Färdig köpta lister i vit

Angränsande rum : Juton Tudor

Möbler/köksluckor etc. : Vita fr Ikea köl

Hej jag vill ha färgen tudor och jag vill att den ska vara slitsäker då jag har småbarn men vet inte vilken matt jag skall ta? Ska det vara ladypure color eller Lady Wonder Wall eller Lady balance?? Sen undrar jag, vilken vit ska jag ha till tak? Det finns redan vit på fönsterlisterna men tror ej vi kommer måla om de.

2022-01-09 13:56:19

Kommentar

Listerna är köpta från bauhause

09/01/2022 13:58:43

Svar från kulörrådgivaren:

Hej Maria

Fin vit kulör till  LADY 0552 Tudor är  LADY 9918 Klassisk Vit

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta så hjälper jag dig vidare med en färgplan.

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Mitt tal tänkte jag måla klassisk vit som du skrivit men mina Lister vet jag inte alls vilken färg... Smat en till fråga, vilken tillägg ska jag ha? Vill ha slitdärg då jag har barn på 1år och 3 år, jag ska ha jotun tudor. Men ska det bara balance? Eller Lady pure?

11/01/2022 15:33:00

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen Maria

Lite osäker på ditt svar. Har du möjlighet att förtydliga?

Med vänlig hälsning

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun