Kategorier:
Lister/dörrar/fönster : Vet ej
Angränsande rum : Tudor
Möbler/köksluckor etc. : ..
Tak : Vit
Hej, vi ska måla om i hela vårt hus och kommer använda tudor som väggfärg i större delen av huset förutom sovrum, vi har flera gamla spegeldörrar som vi tänkt måla i en mörkare nyans så att de kommer fram och får ta plats, vilken nyans passar bäst till tudor? Har kikat på diskret, muskotnöt och vintage brown bla. Tänkte även måla golvlisterna i samma färg som dörrarna men hur ska vi tänka kring taklisterna, blir det bäst om de målas i samma färg som vägg, tak eller dörrar? En annan fråga om tak, vi har pärlspont som vi endast målat med panelgrund (vit) vilken nyans kan vi använda som slutstrykning? Golvet är vitlutat träplank. En sista fråga, hur ska vi tänka kring fönsterfoder och fönsterbräda, kan man måla de i samma kulör som dörrarna men låta smygen vara vit? Tacksam för hjälp! :)
Hej
Fin mörkare kulör till LADY 0552 Tudor är LADY 10429 Diskret eller LADY 10249 Sober. Fin vit till LADY 0552 Tudor är LADY 9918 Klassisk Vit. Måla allt som ska vara vitt, tak, fönster, dörrar och övriga vita detaljer, i denna kulör. Taklister målas i samma vita kulör som taket. Om man har en ganska låg takhöjd så kan man välja att måla taklisten i väggkulören. Då brukar man uppleva taket som högre men det krymper samtidigt rummet. Detta kan vara bra i stora rum med lågt tak. Det beror även på hur taklisten ser ut.
Lite osäker på din sista fråga ang fönstersmygarna. Har du möjlighet att förtydliga? Återkom med detta samt gärna en bild på fönstren där man ser tydligt djupet på smygen, så fortsätter vi sedan.
Med vänlig hälsning:)
Hej, tack för svar! Det jag menar med fönstren är vad som blir snyggast att måla foder och smyg i för färg när dörrar och golvlister är i en mörkare färg, tex diskret eller sober. Ska tex fönsterfoder vara samma som dörrar/golvlister eller vita som tak/taklister? :) De är ca 10 cm djupa. Hoppas det var tydligare
Hej igen
Tack. Har du möjlighet att ladda upp en bild där man ser djupet på fönstret?
Med vänlig hälsning