Sandra

Kategorier:

Lister/dörrar/fönster : NCS: S0500-N

Angränsande rum : NCS: S0500-N

Möbler/köksluckor etc. : Köcksluckor: Vedum LINNEBEIGE NCS S 2005-Y20R

Tak : NCS: S0500-N

I dagsläget är alla väggar, lister och dörrar vita. Se planskiss för färghänvisning: Vi tänkte måla matplatsens väggar (grön) i en kulör, hallen (röd) i en annan och väggen bakom vår soffa (blå) i en tredje. Förslagsvis ljusast i hallen, mörkast bakom soffan och någonstans däremellan i köket. Om ni rekommenderar att vi målar fler väggar eller att vi ska hålla oss till 1-2 färger så är vi även öppna för sådana förslag Alla kulörerna ska gå i beige ev greige. Det viktiga är att de passar den vita 0500 vita färgen samt våra köksluckor s 2005-y20r. (I tvätt och badrum har vi skåpsluckor i NCS S 4005-Y20R) Entrédörren är i västläge. Klinker i hallen är i färgen Bisque Tortora: https://kakeldaxgruppen.se/produkt/granitkeramik-bisque-tortora Klinker i badrum är i färgen Klinker Bisque Sabbia: https://kakeldaxgruppen.se/produkt/granitkeramik-bisque-sabbia Soffan är ljusbeige. Kort sagt önskar vi ett ljust hem i tonerna beige och ev lite åt greige beroende på vad som blir bäst med köksluckorna. Exempelbild på kök inkl den bänkskiva vi kommer att ha: https://www.vedum.se/kok/koksmiljoer/klassiskakok/moa-linnebeige Tack på förhand! /Sandra

2022-01-16 18:11:17

Svar från kulörrådgivaren:

Hej Sandra

Jättefint hus:) Kika på  LADY 1376 Froströk till kök och hall. Vägg i v-rum kan vara i  LADY 1233 Mohair om ni vill ha en beige färgskala. Det kan även vara fint att bryta av med en något mer kulört kulör som tex  LADY 8422 Green Marble bakom soffan och/eller  LADY 10290 Soft Touch i hallen. 

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med  LADY Pure Color, Nya  LADY Wonderwall eller  LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med  LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna matt, silkematt, halvblank och superblank

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Stort tack för hjälpen. Vi var hos Colorama idag och beslutade oss för att måla kök och hall i färgen Froströk. Vi gillar tanken med att bryta av med en grön färg bakom soffan men tycker att Green Marble blir för mörk. Vad tror du om 8252 Green Harmony? Annars kommer vi förmodligen att välja Mohair då det är en färg som vi tycker väldigt mycket om. Hälsningar, Sandra :)

19/01/2022 19:00:32

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen 

 LADY 8252 Green Harmony är en superfin grön men provmåla gärna för att se hur den blir i ert ljus.

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun