Kategorier:
Lister/dörrar/fönster : Bomull
Angränsande rum : Skandinavisk lys
Möbler/köksluckor etc. : Valnöt
Tak : Vitt papptak
Hej! Vi ska flytta till hus och lejt målning innan inflytt. Vi vill i alla allmänna utrymmen (hall, kök/matplats, korridor) ha en gulbeige färg där jag väljer mellan jotun skandinavisk lys, lys Provence, gleam och kokos (se inspobild). Vilken är mest lik det jag eftersträvar? I vardagsrummet, med sikt från matplats, är jag sugen på en gråblå färg (se möblerat vardagsrum i nuläget samt inspobild). Tror ni gråblå skulle passa med min möblering eller tips på nått annat? Går det att hitta en gråblå färg som går ihop med en beigegul färg (ex. Skandinavisk lys)? Den närmsta gråblå jag hittat är jotun alladin och Nordic breeze men tycker ändå inte det är helt likt det jag eftersträvar. Mvh Sofia som älskar både gulbeige och kalla blå färger men inte vet hur det ska gå ihop.
Hej! Här kommer kompl. bilder på planlösning samt mer exempel på den blå färg jag eftersträvar för vardagsrum.
Hej Sofia
När man ska färgsätta en hel bostad så är det lättast att börja med de allmänna ytorna som kök/v-rum. Därefter brukar det vara lättare att hitta rätt kulör till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.
Om dina köksluckor är i Valnöt, som har en rödare underton, så blir det fint med en gulbeige som även den har en del rödhet i sig. Kika på LADY 1931 Kokos, LADY 10678 Space, LADY 12118 Hummus, LADY 11173 Humble Yellow, LADY 1875 Sans och LADY 1832 Skandinaviskt Ljus. Gleam och Lys Provence är för gula i tonen.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplever dessa kulörer så fortsätter vi med övriga ytor.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Med vänlig hälsning:)
Hej igen! Tack för tips, då blir det troligen Kokos eller Skandinaviskt Ljus i de allmänna utrymmena. Hade ni tips på blå färg/annan färg som går ihop med dessa? Då det är liten rumsavskiljare mellan vardagsrum och allmänna utrymmen/matplats funderar jag på att bryta av med annan färg i vardagsrummet som passar med mina möbler där som är i beige, grått, blått och lite gammelrosa (se bild). Skulle tex skandinaviskt ljus i allmänna utrymmen och ocean air i v-rum fungera?
Hej igen
Ljusa blå toner är lite känsliga ihop med varmare vita snickerier men kika på LADY 5200 Dusky Blue eller LADY 4894 Ocean Air. Provmåla igen.
Med vänlig hälsning:)