Joanna

Kategorier:

Lister/dörrar/fönster : Lister 0500, dörrar 0502-y, fönster 0502-y

Angränsande rum : Hop greige sand

Möbler/köksluckor etc. : Köksluckor i valnöt , köksbord vitpugmenterad ek, beige/benvit matta, soffa och gardiner. Köksbänk i rostfritt stål.

Tak : Vitt (vet ej kod) men tror 0500

Hej! Vi har flyttat in i nytt hus och det har blivit lite galet med färgerna. Jag önskar att få hjälp med en helhetslösning först och främst med nedervåningen. Jag är ute efter en röd tråd genom hela huset där färgerna ska vara dämpade och ganska ljusa, harmoniska och naturliga. Viktigt att de ska passa bra ihop med köket som är i valnöt och betonggolvet som är brunaktigt (se bild) men även köksbord som är i ek. Just nu har vi hop greige sand (som egentligen va tänkt att ha i hela huset) i hall och entré och men det känns som att den blir kall mot betonggolvet och slår mot violett. Skulle ev kunna tänka mig en vitaktig färg, bara den går ihop med de material och träslag vi har idag. Så en färg i vardagsrum/kök, en färg till hallen och den inbyggda garderob vi ska bygga där samt en färg till rummet på nedervåningen som är min sons lekrum. Färg på lister är 0500 och på dörrar och fönster 0502-y. Listerna skulle vi kunna måla om till 0502-y. Bifogar bilder på matta och tyg på soffan. Med vänlig hälsning, Joanna

2022-02-15 22:05:40

Svar från kulörrådgivaren:

Hej Joanna

Det finaste är om du målar allt som ska vara vitt - väggar, tak, fönster, dörrar och snickerier, i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Om man blandar olika vita kulörer så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita ofta lite gulare än de egentligen är ihop med vitare vita som också kan få ett blå-stick ihop med varmare vita. Så måla gärna era lister i  LADY 1453 Bomull (S0502-Y) eller  LADY 1001 Eggvit (0502-Y) beroende på vilken av dessa ni har på fönster och dörrar. Det finaste är om ni även målar taken i Eggvit.

Kika sedan på  LADY 10678 Space eller  LADY 1931 Kokos eller  LADY 1024 Tidlös till väggarna i kök/v-rum.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med  LADY Pure Color, Nya  LADY Wonderwall eller  LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med  LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med  LADY Interior Finish om det är trätak och med  LADY Perfection om det är släta tak.

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun