Kategorier:
Fönster : RAL 9005
Dörr : RAL7021 med överljus i samma kulör
Hej! Vi bygger en enplansvilla och behöver tips på kulör på den puts vi ska ha på huset. Fönster har spröjs och huvudentrén har dubbeldörr med överljus. Takfoten är avkortad och vi har tänkt måla vindskivorna svarta. Vi vill att villan ska upplevas vit men inte kritvit (vill inte bli bländad) men vi kan också tänka oss en ljust grå kulör. Vilken kulör kan passa till dörrar och fönster? Jag kan uppleva att dörrarna ibland kan dra åt lila och det vill vi minska ner så gott det går. Huvudentrén är i norrläge och groventrédörren i öst. Vi planerar att bygga ett svart garage. På tomten finns en stor ljusgrå klipphäll. Runt huset finns andra vita hus med träfasad samt ett hus som är målat i ”labrador”. Det finns skog på andra sidan vägen om huset
Hej Frida
Lite osäker på om ni ska måla om dörrarna eller ej? Dörrarna i RAL 7021 har en mörk gråblå ton. Detta kan man inte trolla bort men man kan försöka att inte förstärka detta genom att undvika varmare toner som beige, gult, varma vit osv... Kika på LADY 1622 Reflektion. Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur ni upplever kulören på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd. Måla den putsade fasaden med JOTUN DryTech Murfärg.
Med vänlig hälsning
Tack! Ska prova det. Vi hade inte tänkt måla om dörrarna men om vi skulle göra det och ta samma färg som fönstren vilken nyans kan ni rekommendera att måla fasaden i då?
Hej igen Frida
Om även dörrarna blir i RAL 9005 så kika även på JOTUN 1376 Froströk, JOTUN 1024 Tidlös, JOTUN 1016 Blek Sand eller JOTUN 0182 Pärlgrå. Provmåla igen.
Med vänlig hälsning:)