Kategorier:
Lister/dörrar/fönster : Svarta fönster
Angränsande rum : 1973 antikgrå
Möbler/köksluckor etc. : Köksluckor färg ungefär antique green (IKEA lucka BODARP)
Hej! Jag och min man bygger ett fritidshus en mil söder om Åhus och vi önskar färgsättningsråd till vårt sovrum. Vi bygger ett modernt hus med pulpettak, stora svarta fönster, betonggolv och ytterpanel i tjärvitrol. Huset är bara 82 kvm + loft och består av öppen planlösning där vi funderar på kulör 1973 antikgrå på väggar, dörrar och lister. I det luftiga vardagsrummet tänker vi oss en vägg med panel och där önskar vi tips på färgsättning som passar antikgrå - rekommenderar ni att måla även panelen antikgrå eller en lasyr? Grå lasyr? Vit lasyr? Frågade i en av era affärer om det fanns lasyr i grå men han rekommenderade inte det då det finns risk att träet ger en gulaktig ton. Sovrummet är på undervåningen och där skulle vi vilja ha lite "murrig" känsla med mörkare väggar men som passar ihop med antikgrå och betonggolv. Önskar därmed tips på kulör och undrar även om ni föreslår att måla även lister och tak i samma kulör? Vi funderar att ha en vägg i rummet i panel - tar tacksamt tips på färg på en potentiell panelvägg - samma kulör som resten av rummet? Mörkare? Lasyr? TACK!
Hej Emma
Det låter som ett fantastiskt hus:) Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en planlösning så vore det toppen. Återkom med detta så fortsätter vi sedan.
Med vänlig hälsning:)
Hej, har kommer en planlösning och en bild på hur husen kommer se ut! Tack för hjälpen - ser fram emot att få ta del av era idéer. Hälsningar Emma
Hej igen
Toppen, tack:) LADY 1973 Antikgrå är fin ihop med gröna köksluckor. Fin lite mörkare kulör till sovrummet kan vara LADY 1877 Vallmofrö. Om panelväggen är i furu så hade jag nog täckmålat den i samma kulör som övriga väggar. Eventuellt kan lasyren LADY Pure Nature 9099 Patinagrå i två lager fungera till panelen i både allrum/kök och sovrum. Fint att måla in alla snickerier i samma kulör som väggarna, alltså täckmåla.
Provmåla lasyren på en lös panelbräda och jämför med köksluckor och väggkulörer. Väggkulörerna provmålar du på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Med vänlig hälsning:)
Hej, Tack! Vilken fin grå! Jag gillar den. Hur hade du gjort med taket? Målet i samma färg eller i vit? Hälsningar Emma
Kika på en ljusare grå, nästan vit till taket, tex LADY 1024 Tidlös som är vacker mot de grå jag tidigare föreslog och dina köksluckor i LADY 7629 Antique Green. Då får du en mjukare övergång mot väggar och svarta detaljer. Provmåla enligt tidigare tips. Taken målas sedan med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Med vänlig hälsning:)