Erika

Kategorier:

Fönster : Bomull

Dörr : S3040-Y20R

Garageport : Bomull?

Grundmur : Syns ej

Hej, vi ska måla om vårt trähus från 80-talet och jag har fastnat för Herrgård 0092. Vi har svart betongtak och svarta stuprör. Jag vill gärna ha en färg som bryter av på fönster- och dörrfoder samt vindskivor och funderar på Jotun Herrgårdsgrön. Kommer det att bli för mycket med den gröna inramningen om jag även har denna gröna på hörnstolparna? Sedan undrar jag även om garagedörren. Jag blev rekommenderad av färgaffären att den ska vara vit för att det inte ska bli för mycket med det guldockra som vi planerar ha på ytterdörren. Bör den vara samma som spröjs (färg bomull) eller kan man måla den i tex färg Froströk? Vi har satt in nya altandörrar därav vitt fönsterfoder (endast grundmålat). Tack för hjälpen!

2022-03-20 21:46:24

Svar från kulörrådgivaren:

Hej Erika

Kika på JOTUN 8546 Local Green till foder runt fönster och dörr. Måla alla detaljer i denna. JOTUN 8413 Herrgårdsgrön kan också fungera men den kan eventuellt upplevas lite för mörk ihop med JOTUN 0092 Herrgård på fasaden. Om du ändå väljer Herrgårdsgrönt så hade jag bara målat foder, inte knutbrädor och vindskivor, i denna. Måla allt som ska vara vitt i samma vita kulör. Om du har  JOTUN 1453 Bomull på dina fönster så fortsätt med Bomull även på garagedörren.

Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt huset och se hur kulörerna blir på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd. Måla sedan fasad, vindskivor, knutbrädor och foder runt fönster och dörrar med  DEMIDEKK Infinity. Fönster och dörrar målas med  DEMIDEKK Infinity Details.

Med vänlig hälsning:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun