Kategorier:
- Sovrum
Hej! Vi ska måla vårt sovrum med färgen humble yellow på väggarna. På nedre delen av väggen (ca 1 meter upp) ska vi ha karosseripanel (likadant som på bild) Och det finns även andra snickerier så som fönster och dörrkarmar. Jag önskar att hitta en fin färg till panelen som harmoniserar tillsammans med humble yellow. Har funderat på jotun lätthet och jotun froströk men kanske finns det någon annan fin kombination som jag borde kika på? En del av mig har även för svårt om det blir ”för grått” fast om det är det som fungerar till Humble Yellow lever jag med det :) Angående de övriga snickerierna (fönster och dörrkarmar) gillar jag känslan i den andra bilden jag skickar med, en snickerifärg som bryter nästan lite mot beige/grön/grå. Drömmen skulle vara att hitta en kombination av Humble yellow + en färg på panelen och en på övriga snickerier som både harmoniserar och skapar liiiiite spänning. Kom gärna med flera tips om det finns! Vänligen, Anna
Hej
Vilken färgkod har du på vita detaljer i övriga bostaden? Den finaste är om allt som är vitt är målat i samma vita kulör. Fin vit till LADY 11173 Humble Yellow är annars JOTUN 1624 Lätthet och fin ljusare gråbeige kan vara LADY 10678 Space, LADY 1875 Sans eller LADY 12118 Hummus.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Med vänlig hälsning:)
Hej! Tack! Jag tycker att lätthet är fin, har den på vår öppna spis bland annat, men känner att den blir för vit till panelen. Space gillar jag också men känns för mörk till panelen. Vill ha något som inte känns för vitt men inte heller för mörkt. Har du något tips på ett mellanting mellan dessa två? Tidlös har jag testat men känns aningen för grå. Nosar nu på froströk, kokos, magnolia, vitt te och mild bland andra. Är det någon av dessa som inte passar till Humble Yellow? Angående övriga snickerier är det lite blandat från förra ägaren. Vi ska göra om rum för rum, så där kan jag påverka själv. Tack för din hjälp! Vänligen, Anna
Eller lotus?
Hej igen
För att du ska få så bra svar av mig som möjligt så skulle jag behöva vet hur du tänker kring det som ska vara vitt. Kommer allt detta, tak, fönster, dörrar och övriga vita detaljer målas i LADY 1624 Lätthet?Med vänlig hälsning:)
Hej! Som jag skriver ovan så är detta första rummet vi gör om så det är flexibelt. Väggarna ska vara i humble Yellow. Sedan ska karosseripanelen (som i höjd går lite ovan fönsterbrädan och runt helt rummet) vara i en färg som passar till Humble Yellow (enligt de förslag, tankar som jag skrivit ovan). Jag tänker att jag målar fönstret och övriga snickerier i samma färg som panelen för att det ska gå ihop snyggt. Sedan vill jag ha taket i en vit färg, men inte kritvitt (alltså tex 0300-N) då jag gillar något varmare vita. Så taket kommer troligtvis att målas i lätthet eller om du har ett annat förslag. Så det jag efterlyser är en kompletterande snickerifärg till Humble Yellow som inte känns lika vit som lätthet, men inte heller mörk eller alldeles för nära Humble Yellow (så som jag upplever att tex space eller Hummus blev) , en färg som är något ljusare men som fortfarande har en ton. Just nu kikar jag på Lotus, froströk, kokos, magnolia med flera. Någon av dessa som skulle gå ihop bättre/ inte gå ihop bra? Vänligen, Anna
Hej igen
Ah. Tack:) Det finaste är om du målar allt som ska vara vitt - väggar, tak, fönster, dörrar och snickerier, i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Om man blandar olika vita kulörer så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita ofta lite gulare än de egentligen är ihop med vitare vita som också kan få ett blå-stick ihop med varmare vita. Om du målar alla övriga snickerier i Lätthet så måla även taken i denna.
Kika på LADY 1108 Lotus, LADY 0384 Vit Narciss, LADY 0254 Magnolia , LADY 1442 Claro eller LADY 1931 Kokos. LADY 1376 Froströk är för röd i undertonen och kan upplevas lite rosa ihop med det gula.
Provmåla igen.
Med vänlig hälsning:)