Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
- Barnrum
Lister/dörrar/fönster : Gul parkett och gul/rött i tak
Vi har flyttat till hus och ska måla om bottenvåningen. Blir inte klok på vad vi ska välja för färger. Vi provmålade tudor som nästan ser grön ut mot taket i ett visst ljus. Det är mycket gult här i golv och tak. Vad tror ni skulle fungera. Vi tänker nu antingen en vit varm färg för alla rum utom sovrummen och något mörkare på väggarna i sovrummen men är öppna för något helt annat som kan passa med det gula i golv och tak.
Hej
Ert stora laserade tak har en rosa ton vilket, om det är väldigt rosa, kan göra att vissa kulörer drar mot grönt.
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar och lister så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt gärna en planlösning så hjälper jag dig vidare med en färgplan:)
Tack för svar! Det förklarar varför Tudor ser grön ut. Vi har färgprover hemma och våra detaljer som är vitmålade är mest lika klassisk vit S0500-N. Vi har kommit fram till att vi vill ha ljusare färg i vardagsrum och hall och något mörkare i sovrummen.
PS. Men har du något annat häftigt förslag med din kompetens vore det intressant att ta del av vad du ser för möjligheter.
Vi har ingen planlösning tyvärr men den mörkare hallen leder in till sovrummen som har ett varsitt fönster i standardstorlek. Barnrummets fönster är mot norr och det andra sovrummet har sitt fönster mot söder. Det stora vardagsrumsfönstret vätter också mot norr och kökets fönster mot söder.
Hej
En planlösning behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen förhåller sig till varandra:)
Angående taket och övrigt trä så har taket en helt annan kulör än det lite gulare ekträet vilket kan upplevas lite stökigt. Ett alternativ är att ni målar taken med täckfärg och gärna i samma kulör som väggarna målas i i det stora rummet och eventuellt även i övriga rum. Om detta känns för mycket så kan man välja att måla väggarna i en aningens mörkare ton för att få ner kontrasten mot träytorna.
Återkom gärna med en planlösning och era tankar angående taket, så fortsätter vi sedan:)
Absolut, tack för tips! Återkommer med en handritad planlösning om ok och våra tankar.
:))
Här kommer en handritad planlösning :)
Är det möjligt att få förslag på färg för de olika alternativen så kan vi köpa hem färgprover och se vad vi tycker känns bäst?
Hej igen
Om vi börjar med det enklare förslaget att låta taken vara laserade så behöver du en kulör som fungerar med både det gulnade ekträet och det rosatonade taket. Kika på LADY 12125 Impression, LADY 12118 Hummus eller LADY 1140 Sand till kök/v-rum. Sovrummen kan vara i LADY 2040 Ljus Granit och LADY 8302 Lagerträd. Genom att använda dessa lite mer kulörta och mer mättade kulörer så suddar du ut kontrasterna mot träytorna lite vilket gör det mindre stökigt.
Vill du ha det ljusare så hade jag målat in taken i respektive väggkulör för att det ska bli lugnare. Kika i så fall på LADY 12118 Hummus, LADY 1140 Sand, LADY 10678 Space eller LADY 0486 Silke till väggar och tak i kök/v-rum. Måla även balkongräcket i vägg/takkulören. Kika sedan på LADY 8281 Pale Linden och LADY 12083 Devine till sovrummen.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Stort tack för jättebra tips!
Bara roligt att hjälpa er:))
En fråga till Annika! :) Tror du det blir konstigt om vi börjar måla med Silke på alla väggar och de ljusare alternativen för sovrummen utan att måla taken? Vi kanske målar taken sen ändå men tänker så att det inte blir tokigt om vi avvaktar med det ett tag.
Hej
Provmåla en vägg med Silke och se hur ni upplever det mot tak och ekdetaljer. Det blir som sagt lugnare om ni målar även taken. Tänk även på att om ni målar taken vid ett senare tillfälle så behöver ni täcka in väggarna;)
Hej Annika, Vi hann aldrig mer än provmåla med kulörerna du tipsade om tidigare innan vi fick en ordentlig vattenskada. Hela bottenvåningen är nu utriven och ska göras om och på gott och ont har vi helt andra förutsättningar nu. Vi passar på att byta till släta tak i sovrum, hall och kök och målar det stora vardagsrumstaket. De djup fönsternischerna gipsas om och ska målas i samma kulör som väggarna. Dörrar ska också bytas. I och med denna djungel av val vänder vi oss nu till dig igen för tips på kulörer. Kök kör vi från Nordiska kök. Köksö troligtvis i mellanbrunt trä och resterande väggskåp i en sober kulör. Om vi kör säkra kortet målar vi luckorna i Kalk. Tar tacksamt emot andra tips på vacker kulör för köksluckor med passande väggkulör. Genomgående på bottenplan kör vi en klinkerplatta som heter Fjord Sand vilken liknar betong men med lite mer värme i. I lilla toaletten kör vi Bricmate Olive och målar taket i en passande mörk grå/grön kulör och i stora badrummet och tvättstugan Bricmate Norrvange Light Grey och målar i Kalk tänker vi om du inte har något annat spännande tips. Vi vill gärna våga lite mer vad gäller kulörer men tycker det är väldigt svårt att välja. Vi ska också installera platsbyggda garderober i båda sovrummen och hall från Nordiska kök vilka vi gärna tar kulörtips på också. Otroligt tacksam för tips! Vänliga hälsningar, Annelie
Hej igen
Har du möjligen en bild på köksön, själva träet? LADY 10341 Kalk har ju en rödare underton och kan dra lite mot grårosa ihop med tex ek som ofta har en gulare underton. Återkom med detta så fortsätter i sedan.
Här är en bild på träet för köksön och platta för bänkar i köket som vi kanske väljer (inte helt klart än). Intill plattan för bänkskiva ligger plattan för alla golv förutom för toaletterna. Plattan längst upp kör vi i stora badrummet istället för Norrvange light grey troligtvis. /Annelie
Hej igen
Tack. Om era vita detaljer som fönster och dörrar fortfarande är i S0500-N, alltså kritvita, så kan LADY 10341 Kalk vara vackert mot köksskåpen i trä. Kika även på LADY 12076 Modern Beige som är aningens mörkare eller LADY 10579 Complexion. Jag hade sedan målat både väggar och överskåp i samma kulör. Det gör att det upplevs lugnare och mer sammanhållet. Provmåla igen och återkom sedan med hur ni upplevde dessa kulörer så fortsätter vi med övriga rum.
Hej Annika, Tack för svar! Det lutar åt att vi kör Modern Beige som du tipsade om för de målade köksluckorna i shakerstil (endast köksön är i mörkbrun bets). Vi funderar sedan på Gentle Whisper på väggar och tak i köket. Vad tror du? Fönster är fortfarande i samma vita nyans. Alla dörrar ska vi byta ut. Funderar på om man ska måla socklar och dörrar (beställa i samma ncs) genomgående i samma lite mörkare nyans i hela huset och eventuellt hallförvaringen.
Hej
LADY 12076 Modern Beige kan fungera ihop med LADY 12182 Gentle Whisper men provmåla och se hur det fungerar. Jag tycker att det kan vara fint om ni målar även lister och dörrar i samma kulör som väggarna:)
Hej, Vi har provmålat hemma och kom fram till att vi tror att vi kör Gentle Whisper i hela köket. Nu funderar vi på vardagsrummet och om vi ska köra Gentle Whisper där också och taket ljusare alternativt hela vardagsrummet i en ljusare ton. Har du tips om ljusare färger för de båda alternativen? Tacksam för alla tips! /Annelie
Hej
Det låter fint med en enhetlig färgsättning. Fin ljusare ton ihop med Gentle Whisper är LADY 1376 Froströk. Provmåla igen:)
Vi har kört Froströk i tvättstuga badrum och lilla toa bröstat på kommodväggarna och i taken. Blev jättebra! Tror att vi kör froströk även i hallen, tak och väggar. Vi tänker att vi kör Gentle Whisper i köket som sagt på både luckor och väggar. Tror du att det blir bäst att måla Gentle Whisper i taket också eller bättre med froströk? Angående vardagsrumstaket i träpanel ska vi måla det. Målarn sa att det kan krävas 3 omgångar för att få det täckt. Vi tänkte om det är bättre att betsa i mörk eller ljus färg, har du några tips angående det samt kulör som skulle fungera med Gentle Whisper? Undrar också om minerals om om man skulle få in det någonstans, typ i hallen. Vad tror du? Tacksam för alla tips! Vänliga hälsningar, Annelie
Hej
Hur upplever du det laserade taket som det är i dag, mot både Froströk och Gentle Whisper?
Jag skulle säga att det upplevs gult. Glömde skriva att vi har tagit bort paneltaken i kök, hall och sovrum och ersatt det med gips men behållt paneltaket i vardagsrummet.
Hej igen
Ber om ursäkt. Jag menade, hur upplever du Froströk oh Gentle Whisper när du jämför provmålningarna av dessa mot det laserade taket i v-rummet?
Gentle och Froströk ser väldigt olika ut i olika rum och på olika väggar som vi målat i rummet med paneltak. Kan inte säga att färgerna drar åt något särskilt håll men den matchar inte taket då taket är så gult.
Hej igen
Tack. Då hade jag valt en annan kulör till v-rum tex LADY 0486 Silke, LADY 12083 Devine eller LADY 12120 Desert Pink. Alternativt täckmålar du taket i samma kulör som väggarna. Provmåla igen.
Ni har ingen bets till paneltaket som skulle passa till Gentle Whisper? Vi tänkte nämligen Gentle Whisper i vardagsrum men funderar på hur vi ska måla paneltaket, vilken metod och kulör som skulle passa?
Hej igen
Man kan absolut lasera taket i stället för att täckmåla men då behöver man ta med i beräkningen att lasyr är en transparent produkt vilket innebär att man kommer se det underliggande träet och tidigare lasyr. Du kan alltså få ett annat resultat än om du laserar ett trä som inte har en tidigare lasyr.
Ett alternativ är ju att lasera det i en ännu vitare ton tex LADY Pure Nature White. Provmåla denna på något ställe där det inte syns så väl och jämför med de tidigare färgproven.
Bra tips! Det provar vi! Vad tror du om att måla Gentle Whisper även på tak i köket förutom på luckor och väggar, blir det för mycket eller snarare bara en lugn upplevelse?
Hej
Fint med samma kulör i taket som på väggar och skåp.