Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
Lister/dörrar/fönster : NCS S 2005-Y20R
Vi sätter nu upp ett kök från Ballingslöv och behöver välja färg till väggarna till matrum/kök/vardagsrum. Köksluckor: NCS S 2005-Y20R (Ostronbeige) Bänkskiva: Coral Clay Silestone (se bild) Golv: Ekparkett Nice kährs. Matbordet är i valnöt. Stolarna går också i beige men de kommer vi byta ut strax då de är slitna. De tre fönstrena på långsidan släpper in mkt ljus.
TIllägg perspektivritning
Hej
Lite osäker på vilken kulör dina detaljer har. Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta så hjälper jag dig vidare med en färgplan.
Hej! Köksluckorna har kod enligt bifogad info, NCS S 2005-Y20R. Vad gäller tak, väggar, lister m.m. så är allt utriven och har idag ingen färg alls. Utan det är det som nu behöver målas :-) Det enda målade som finns är insidan på fönstrena och de har färgen Standard vit 0502Y.
Hej igen
Tack. Då hade jag utgått ifrån insidan av fönstren om dessa ej ska målas. Förtydliga gärna om fönstrena är målade i 0502-Y (utan S) eller i S0502-Y (med S). Det är en liten skillnad mellan dessa. 0502-Y är aningens vitare och mindre gul än S0502-Y. För att ni ska få så bra svar av oss som möjligt så vore det toppen om du kan kolla upp detta. Låna gärna ett färgprov o jämför med fönsterbågarna.
Hej, Insida altandörr, innerdörrar (till badrum, källare osv) och även insida ytterdörr i "groventre" är standardvit S0502-Y. Nu när jag tittade såg jag att de stora fönstrena vid matbordet dock är av en vitare färg så troligtvis Neutral vit (S0500-N). Det är inget jag någonsin tänkt på dock.... Se bifogad bild. Färgen i vardagsrummet som jag upplever ljusgrå verkar vara väldigt lik NCS S1002-Y50R när jag jämför med prover. Den är inte ett måste att ha kvar. Se bifogad bild.
Hej
Det finaste är om du målar allt som ska vara vitt - tak, fönster, dörrar och snickerier, i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Om man blandar olika vita kulörer så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita ofta lite gulare än de egentligen är ihop med vitare vita som också kan få ett blå-stick ihop med varmare vita.
Här verkar det som om du du har lite blandade vita kulörer men ändå mer av den varmare vita. Då skulle jag måla övriga snickerier i LADY 1001 Eggvit. Kika på LADY 1875 Sans, LADY 1931 Kokos eller LADY 10678 Space till väggarna.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Tack! Blir till att fixa provburkar!
:))