Köksväggar

Kategorier:

- Kök

Lister/dörrar/fönster : Inte målat detta ännu, men kommer att bli vitt

Hej, Vi ska renovera vårt kök och funderar över vad vi bör tänka på när vi ska välja nyans som vi ska måla väggarna med? Köksluckorna kommer att bli ljusgrå, 2000-N. Bänkskivor och stänkskydd i laminat som ser ut som vit marmor. Vi inreder mest i "gråskalor" här hemma (svart, vitt och grått) så vi är inte ute efter något färgglatt. Köket är litet så det är inga stora ytor som ska målas. Eftersom köket är litet vill vi inte att det ska upplevas för mörkt. Vi tycker det är svårt att veta vilka kulörer som drar mott blått, grönt osv.

2022-07-28 05:59:15

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar och lister (om några av dessa detaljer ej ska målas) så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt gärna en planlösning så hjälper jag dig vidare med en färgplan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej, Taket är nyligen målat i en helmatt vit färg, närmast färgkod NCS S0500-N. Fönstren är målade i en halvblank vit färg, färgkod NCS S0500-N. Det finns inga dörrar till köket. Tak- och golvlister ska köpas nytt. Jag bifogar en bild på planlösningen. Jag har försökt markera de väggar som ska målas med röda streck :-)

04/08/2022 22:05:37

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Era köksluckor, och även S1000-N i angränsande rum, har en gråblå ton där det blå draget förstärks ihop med varmare toner som beige, varma grå, gult, greige, varma gröna och rosa... Om man inte vill förstärka detta drag så undviker man alltså ovanstående färger. 

Kika på en något mörkare grå, tex LADY 9905 Ebony, LADY 9912 Grey Event,  LADY 2336 New York,  LADY 5200 Dusky Blue,  LADY 4629 Skuggblå eller  LADY 5044 Blåis.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med  LADY Pure Color, Nya  LADY Wonderwall eller  LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med  LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med  LADY Interior Finish om det är trätak och med  LADY Perfection om det är släta tak.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun