Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Troligtvis bomull 0502
Hej! Vi ska troligtvis ha färgen kalk från jotun i kök vardagsrum och hall. Jag funderar på val av färg på tak, lister och dörrar. Har varit inne på standard s0502 men så läste jag på hemsidan att färgen kalk för qtt listerna kan se gula ut då och att man i så fall ska välja tex klassisk vit 0500 i stället? Spontant hade jag hellre haft 0502 då jag inte vill ha så kall färg men blir ju rädd att den i så fall ska se gul ut. Vad tror du?
Hej
LADY 10341 Kalk drar ofta mot grårosa ihop med varmare vita snickerier. Måla gärna allt som ska vara vitt, tak, fönster, dörrar och övriga vita detaljer i LADY 9918 Klassisk Vit eller LADY 1624 Lätthet.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår bästa färg - till trä och panel