Kategorier:
- Vardagsrum
Lister/dörrar/fönster : Gulnad furu i tak obehandlade stockar i tak. Gulnat furugolv. 3 st väldigt vita väggar. En timmervägg i brunsvart
Hej! Undrar hur jag kan få detta rum mysigare med hjälp av varmare färger. Finns ett fönster på en långsida 1200×100 så det kommer inte in så mkt ljus. Tänker behålla stockarna i tak i dess naturliga färg men väggar och tak måste få nåt nytt. Kan du hjälpa mig? Mvh Anna
Dörren finns ej kvar
Har verkligen kört fast på detta rum å behöver verkligen hjälp😅
Hej
Kika på LADY 8252 Green Harmony, LADY 8469 Green Leaf eller LADY 8302 Lagerträd till panelväggar. Jag hade låtit den timrade väggen vara för en rustikare känsla.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank.
Vår bästa färg - till trä och panel
Tack för svar! Timmervägg får vara kvar å jag har tänkt tanken på grönt så det är bra att jag får lite färger att kika på då det finns så många att välja bland. Vad tror du om taket? Stockarna kommer att vara som de är.
Hej
Jag hade låtit de vara eller lasera i kulör lika timmerväggen. Svårt att avgöra exakt vilken kulör timmerväggen har men kika på LADY Pure Nature 9043 Sjösand eller LADY Pure Nature 9048 Mocka. Provmåla på något ställe där det inte syns så väl.
Naturligt vacker interiörlasyr
Ok tack så mycket för hjälpen!
:))