Måla trappa

Kategorier:

- Övrigt

Lister/dörrar/fönster : Äggskalvit

Hej! Jag vill måla min trappa som just nu är målad vit med betsade steg i mellanbrun nyans. Stegen skulle jag vilja behålla mellanbruna med trappräcke och sidan av steg skulle jag vilja måla i en annan kulör. Vi bor i ett sutteräng hus där trappan används mycket.På bottenvåningen är väggar målade i kulören soft touch och över våningen är målad i space. Kulörerna går ihop då trappan delar de båda våningarna så skulle vilja ha en kulör på trappan som matchar dessa. Lister är äggskalsvita.

2022-09-07 21:07:16

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  LADY 1931 Kokos,  LADY 8575 Natural Green,  LADY 12120 Desert Pink,  LADY 12075 Soothing Beige eller  LADY 10966 Almond Beige.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun