Kategorier:
- Hus
Dörrar/fönster/garageport :
Grundmur och tak :
Hej, Vi ska renovera ett hus från 1929. Vi kommer att byta panel (stående panel med hattläkt) och fönster (vit kulör med spröjs i 20/30-talsstil). Vi vill ha en greige kulör, inte för mörk och inte för ljus (men hellre åt det ljusare hållet än för mörk ...). Vi har målat upp provplankor i en rad kulörer, men vill gärna ha era synpunkter både på den greige kulören (gärna något nytt tips?) och vilken vit som passar till vilken greige kulör ... Hittills, av de kulörer vi testat, är vi mest inne på någon av följande: S2005-Y20R (tycker möjligen den kan te sig lite för grön(grå) ...) S1502-Y20R S1505-Y20R S2005-Y30R (lite för röd? men säg gärna vad ni tycker om den) Vi har även testat Froströk. Vad gäller vit kulör har jag förstått att det är S0500 N som passar bäst till Froströk - stämmer det? Jag har dock läst att Froströk ibland kan te sig lite rosa, vilket gjort mig lite skeptisk. Om och när ni återkopplar skickar jag gärna foto på ritningen av huset, om det i så fall är direkt till er och inte hamnar i någon öppen dialog på nätet (vet inte hur er rådgivningsfunktion funkar). Tack så mycket på förhand!
Hej
Det är bara vi som ser bilder. Ladda gärna upp en bild eller ritning på huset så jag ser karaktären på det. Jag behöver även veta färgkod på fönster, dörrar, ev garageportar, tak etc, om dessa detaljer ej ska målas om. Återkom med detta så hjälper jag er gärna vidare sedan:)
Hej igen Annika och tack för ditt svar! Här kommer några foton. Jag är som sagt i första hand ute efter en ljus greige kulör - jag har bland annat tittat på 1002-Y 10 R - har ni någon liknande kulör hos er, och vad heter den i så fall? Eller annat snarlikt tips? Jag är lite tveksam till Froströk (rädd för att den ska se rosa ut i vissa lägen (se t.ex. grannhusens kulörer)). Skorstenarna och smidesräckena på fram- och baksida blir svarta. Stuprören och husets knutar kommer att vara vita (liksom staketet). Vi ska beställa nya VITA träfönster i samma stil men lite större (se ritning), så kom gärna på tips på vit som passar till ljus greige kulör enligt ovan eller som du föreslår. Passar 0500N exempelvis till 1002Y 10 R? Garaget ska målas i samma färg som huset. Garageporten i samma färg som ytterdörren. Har du förslag på färg till ytterdörr som passar till ljust greige fasad, vita fönster, svarta smidesdetaljer? Vi vill inte ha t.ex. rött, gult eller skarpt grönt utan snarare någon mörkare greige/svartgrå etc. som kan passa. Grunden får du också gärna ge föreslag på färg på. Den är rätt hög, som du ser. Grannhusen är i olika gula kulörer (se foto) - det spelar nog också in. Jag är själv inte så förtjust i gult och vill inte att kulören vi väljer ska uppfattas som gulaktig. Säg gärna till om du behöver mer info. Stort tack!
Hej
Toppen, tack. Superfint hus:) 1002-Y10R finns inte och hade blivit för kall ihop med alla gula toner på er gata. Jag tycker även att det passar med en aningens mörkare ton på ett så stort hus.
Kika på JOTUN 1016 Blek Sand eller JOTUN 1141 Natural Beige till fasaden. Detaljer som vindskivor, knutbrädor och foder runt fönster och dörrar målas i JOTUN 1624 Lätthet. Om fönster ska vara vita så måla även dessa i JOTUN 1624 Lätthet. Fint med en avvikande kulör på dörr. Kika tex på JOTUN 0745 Grön Umbra, JOTUN 1434 Labrador, JOTUN 9938 Naturligt Svart eller JOTUN 8413 Herrgårdsgrön. Grundmur målas i JOTUN 11130 Shade.
Provmåla på stora skivor som ni kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd.
Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder runt fönster och dörrar med DEMIDEKK Infinity. Fönster och dörrar måls med DEMIDEKK Infinity Details. Grundmuren målas med JOTUN DryTech Murfärg.
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
JOTUN DryTech Murfärg - håller muren fin länge
Hej igen Annika, Tack så mycket för ditt svar med förslag! Blek sand har jag tittat på tidigare och gillar den mycket. Men en fundering (och jag vet att vi måste provmåla på plats): Du tror inte att det finns en risk att den upplevs gulaktig ihop med de gula grannhusen? Jag vill också fråga om den vita kulören du föreslår (Lätthet) - vilket (ungefärligt?) ncs-nummer har den, och tror du att även 0500 N passar tillsammans med Blek sand? Det är nämligen standard på fönstren, så om det också funkar bra är det kanske inte värt att göra en specialbeställning på fönster och altandörrar till ett helt hus bara för att få Lätthet. Jag vill ha samma vita på fönster och foder. Stort tack! Caroline
Hej igen
Du kan även använda JOTUN 9918 Klassisk Vit (S0500-N) till fodren om själva fönstret är i denna vita ton.
JOTUN 1016 Blek Sand har en varmare underton vilket brukar vara fint ihop med gult. Därav mitt förslag. Ni måste dock som du säger provmåla och se Blek Sand ihop med grannars fasader.
Tack Annika! Vad gäller ditt andra förslag - Natural beige - vilken ncs-kod har den? Blek sand har ju 20R i sig, som jag förstår. Har Natural beige mer eller mindre rött? Och vad gäller vitt ihop med Natural beige - är dina rekommendationer samma som för Blek sand ovan? Tack igen!
Hej igen
JOTUN 1141 Natural Beige är en mörkare variant av JOTUN 1016 Blek Sand. Den fungerar också fint med JOTUN 9918 Klassisk Vit. Provmåla igen.
Tack igen, Annika! Nu har jag inhandlat provburkar så det räcker ett tag (:
Underbart:))
Hej igen Annika, Jag upplever att Blek Sand blir lite grön i vår miljö. Vad tror du om 2005 Y 30 R - kan den vara lite mer beige/varm (och jag vet att jag bör provmåla)? Och funkar den i så fall också till Jotun klassisk Vit (S0500N)? Tack igen! Caroline
Hej igen
Kika på JOTUN 1816 Strand, JOTUN 1486 Rå Umbra Blek eller JOTUN 0182 Pärlgrå. Provmåla dessa och även JOTUN 1140 Sand.
Tack för tipsen, jag testar! En sista fråga om Jotun Klassisk vit (S0500-N). Jag målade med 0500 N för ett antal år sedan och upplever att den var gråare/mindre gul än S0500-N. Upplever du att den nya variant som nu har S i beteckningen är mer gul än den tidigare?
Hej igen
0500-N (utan S) har en liten liten gnutta gult i sig medan S0500-N (med S) inte har något gult i sig. Detta borde göra att du upplever 0500-N något något gulare än S0500-N.
Hej igen Annika! Har du något annat förslag på grundfärg som är lite ljusare än Shade och passar till Blek sand och Sand? Som du ser på tidigare bilder är grunden rätt hög på vårt hus. Spontant, tycker du att källarfönstren ska ha samma kulör som grunden så att de smälter in eller målas vita som husets övriga fönster? Tack! Caroline
Hej igen
Lite osäker på din fråga. Vilka ytor ska målas i JOTUN 1140 Sand och vilka ytor ska målas i JOTUN 1016 Blek Sand?
Angående grundmuren så blir det ofta fint med en mörkare ton på denna. Det gör att man upplever huset som stadigt. Källarfönster målas in i samma kulör som grundmuren.
Återkom med ovan så hjälper jag dig vidare:)
Hej Annika, Nu är jag tillbaka. Jotuns Blek sand på fasad blir jättebra liksom Slipsten på grund. Vi fick dock avslag på den vita kulören för foder (S0500-N) och har därför stannat för S1002Y som enligt kommunen är mer tidstypisk för sekelskiftet. Nu är vi även på jakt efter en färg till fönstren (fönsterbågarna) som är tidstypisk för sekelskiftet och passar till Blek sand och S1002Y. Har du några förslag på Jotunkulörer som går i linje med linoljebaserade färger som Grön jord och Obränd umbra (brun/nougal) som du tror skulle passa med ovanstående? Jag har redan testat Grön Jord 100% (bifogar foto) (motsvarande S6010-G70Y). Jag gillar den men upplever den lite för mörk. Tack!!
Hej
Kika på JOTUN 1376 Froströk eller S1002-Y20R till fodren om fasaden målas i JOTUN 1016 Blek Sand. Dessa toner har lite mer rödhet i sig och fungerar därför bättre än JOTUN 1024 Tidlös som blir lite kallare än den egentligen är ihop med den varmare Blek Sand. Kika sedan på S4010-G70Y eller S5010-G70Y till fönstren. Provmåla igen:)