Barnrum - regnbågsrum

Kategorier:

- Barnrum

Hej! Min dotter vill ha ett ”regnbågsrum” med färgerna rosa, blått, gult och lila… Tror ni att det går att få till på ett bra sätt? Har ni några förslag på kulörer för att få ihop en kombination av dessa färger? Tänker mig att egentligen allt kan målas (väggar, foder/socklar, möbler). Tack! /Linda

2022-09-16 12:10:49

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Jag tror att kan upplevas ganska oroligt med alla regnbågens starka kulörer på väggarna. Kanske bättre att måla tex skrivbord, stol och sänggavel i regnbågsfärger. Vad har hon färg färgkod på väggarna idag och vad har ni för färgkod i angränsande rum?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! Vi håller på att bygga nytt och kan egentligen göra lite hur som. I hallen (rummet som kommer innan hennes) funderar jag på nån typ av greige kulör, det rummet ligger mitt i huset och är lite knytpunkt. Håller med! Jag vill helst inte ha alltför starka kulörer men gillar tex Sommarsol från er playful mfl. Gillar även era inspirationsbilder på barnrum med velvet/soft skin som kombination. Lutar åt någon typ av color-block eller som du säger kanske en lugnare bas och starkare accentfärger. Skulle även kunna måla tex fönster/socklar etc. Vill att det ska vara ett roligt rum! 😊 /Linda

17/09/2022 20:06:22

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

När man ska färgsätta en hel bostad så är det lättast att börja med de allmänna ytorna som kök/v-rum. Därefter brukar det vara lättare att hitta rätt kulör till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars. 

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva veta vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på köksluckor och dina vita detaljer som fönster, garderober, dörrar och lister, för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt gärna en planlösning så hjälper jag dig vidare sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! Skulle vara toppen att få den hjälpen. Bifogar planskiss. Är ett hus från -70 som totalt blåsts ut. Köket är i Tudor. Golv är i ek (ej betsad). Vita detaljer är i S0500-N. Inga rum är än så länge målade. Taken blir även vita. Socklar i ek. Vill inte ha allt i ton-i-ton/beige utan är öppen för lite olika kulörer, får gärna flirta lite med 70-talet utan att bli alltför mörkt. Har generellt sett lite svårt för grönt… 😊 /Linda

18/09/2022 20:48:47

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack, toppen. Vad har du för färgkod på köksluckorna?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! Det är luckorna som är lackade i Tudor 😊 väggfärg är inte bestämt än. /Linda

21/09/2022 19:31:23

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Toppen, tack. Kika på  LADY 1376 Froströk,  LADY 10342 Kalkgrå eller  LADY 10341 Kalk till väggarna i v-rum och  LADY 10580 Soft Skin till hallen. 

Provmåla på stora vita papper som du kan flytta runt i rummen och se hur färgerna blir på olika ställen, i olika ljus, lampljus och dagsljus.

För matta och vackra väggar väljer du LADY Pure Color, nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, snickerier, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i fyra olika glansgrader, Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! Vad tror du om den här kombinationen? Kök/vrum: Tudor, Sheer Grey Hall: Impression (och till en i väggen infälld hylla Local Green) Sovrum: Sheer grey Har kalk i vårt sovrum nu, vilket jag gillar men tycker den är lite för beige….

11/10/2022 10:07:37

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  LADY 12077 Sheer Grey till köket. Den kan fungera ihop med luckorna i  LADY 0552 Tudor.  LADY 12125 Impression kan eventuellt upplevas lite för gul ihop med Tudor och Sheer Grey som kan dra lite mer åt rosagrå ihop med gulare toner. Kika i Så fall på  LADY 10580 Soft Skin till hallen. Välj gärna en mindre gul ton även på den gröna hyllan i hallen, tex  LADY 7628 Treasure. Kika på  LADY 10342 Kalkgrå till sovrummet. Den är lite mörkare men ombonad i sovrum. Provmåla igen:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun