Kulörråd för köksluckor, lister och sovrum

Kategorier:

- Sovrum

- Kök

Hej! Vi ska göra om vårat kök som idag känns väldigt kallt och sterilt och har så svårt med färgerna. Vi har beställt nya luckor som vi ska måla själva men vet inte vilken kulör vi ska välja till dessa? Tapet till köket är redan inköpt vilket är Midbec's Ängås Pirum 13102 (den med beige botten och gula päron), vilket har fått oss att fundera på om vi ska gå mot ett grönt kök, ett beige/greige eller någon ljusare färg. I samband med detta har vi även tänkt byta golv och lister och kommer gå på en ekparkett vilket vi inte heller bestämt om vi ska gå på en vitlaserad eller på en mörkare eller mer neutral nyans. Bänkskivan kommer vara i oljad ek. Köket är i norrläge och inte så stort och ganska avlångt. Det finns ett stort fönster och en balkongdörr i glas i ena änden av köket vilket är den del som är längst ifrån själva köket. Det finns två angränsade rum, det ena (sovrum i norrläge) ska vi måla om i någon lugn beige/greige färg (kanske Macchiato?) och det andra (hallen) hade vi tänkt tapetsera i William Morris pimpernel bayleaf/manilla. Från hallen kommer man inte se tapeten i köket, bara köksluckorna. Frågorna är alltså: Vilken kulör kan tänkas passa till köksluckorna? Vilken kulör tror du att listerna skulle kunna ha? Har du något tips om vilken färg vi kan köra i sovrummet som är i norrläge och angränsar till både Pirum och Morris pimpernel? Tacksam för all input! :) Med vänlig hälsning

2022-10-02 17:47:00

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om. Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig gärna vidare sedan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! Tack för snabbt svar! Nu har jag försökt rita upp en planlösning på hela lägenheten. Har försökt rita in var bänkar och väggskåp är i köket och lagt in vilka typer av golv vi har i de rummen vi inte ska byta golv i. Det är mörkgrått/svart kakel/klinkers i hall och badrum. Parkettgolv i vardagsrum och sovrum. Vi ska byta golv i både kök och Gästrum/kontor som jag tidigare nämnde därav är de golven ljusgrå i bilden. Färgen som fönster och snickerier är målade i är S0502-Y. Innerdörrarna är någon form av gabondörrar tror jag. Ganska matt och varm träfaner med teakhandtag. När jag ändå frågar så ska vi också måla väggarna i vardagsrummet i någon ljusare greige färg tänker jag mig. Har du några förslag på en kulör där som kan harmonisera med både hallen och gästrummet? Sovrummet som är i anslutning till vardagsrummet är målat med LADY Minerals kalkfärg i green leaf 8469. Från vardagsrummet ser man väggen i hallen samt in till gästrummet/kontoret. Vardagsrummet är i söderläge och upplevs alltid väldigt ljust och varmt. Vänliga hälsningar

06/10/2022 21:12:08

Svar:

Jag lägger in lite bilder på kök som inspirerar mig om det kan vara till någon nytta. Kan tänka mig att köpa en mörkare bänkskiva och golv också, typ valnöt (inte röd).

06/10/2022 21:29:44

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Tack. När man ska färgsätta en hel bostad så är det lättast att börja med att bestämma kulörer till ytor som kök/v-rum. Därefter brukar det vara lättare att välja kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.

Kika på  LADY 10966 Almond Beige,  LADY 12075 Soothing Beige eller  LADY 8252 Green Harmony till kökscluckorna och  LADY 10678 Space,  LADY 1931 Kokos eller  LADY 1875 Sans till v-rum.

Provmåla på stora vita papper som du kan flytta runt i rummen och se hur färgerna blir på olika ställen, i olika ljus, lampljus och dagsljus.

För matta och vackra väggar väljer du LADY Pure Color, nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, snickerier, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i fyra olika glansgrader, Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun