Kategorier:
- Sovrum
- Barnrum
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : S 0500-N (Klassisk Vit)
Hej, Vi flyttar snart in i en 72 kvm lägenhet, nyproduktion som vi gärna vill ha kulörråd för. Kök, vardagsrum och Sovrum 2 har vi tänkt måla i Kalk och troligtvis med Köksluckor i Kalkgrå. I Sovrum 1 (Barnrum) tänker vi oss Minty Breeze eller en ljusare grön kulör alternativ en fin rosa kulör. I hallen funderar vi på Minty Breeze. I korthet vill vi ha Kalk i Kök, Vardagsrum och Sovrum 2 men för Sovrum 1, Hall och köksluckor är vi öppna för andra förslag och tar gärna er inputs. Sovrummen ligger i västligt läge. Tack så mycket på förhand!
Hej igen
Kika på LADY 10342 Kalkgrå eller LADY 10429 Diskret till köksluckorna. Sovrum och hall kan vara i LADY 7555 Soft Mint, LADY 10580 Soft Skin, LADY 7163 Minty Breeze eller LADY 6350 Soft Teal.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummen, i olika ljus.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Tack för svar! Vad tror du om att köra Soft Mint i Sovrum 1 och Minty Breeze i hallen. I så fall tänkte vi köra Kalk i Sovrum 2 och Kök med köksluckor i Kalkgrå. Vi är även inne på att försöka göra badrummet lite roligare. Vad tror du om t.ex måla taket i badrummet i annan kulör? Har du i så fall något förslag på kulör? Tack för hjälpen!
Bilder på badrummet
Hej igen
De kulörer jag förelog i mitt senaste svar går att kombinera lite som ni tycker blir bäst, även i badrummet. Bra ide att måla taket i badrummet i en avvikande kulör. Här hade jag valt en kulör som hör ihop med övrig färgskala, tex LADY 20119 Transparent Pink, LADY 6352 Evening Green, LADY 5180 Oslo eller LADY 5249 Linblå eller alternativt en av de tidigare föreslagna kulörerna. Provmåla igen.
Målade väggar och tak i badrum målas med LADY Aqua som är en del av Jotuns våtrumssystem.