Grå färg till betonggolv

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Tak: NCS S 0500-N. Fönster: svarta

Hej! Vi håller på och bygga hus och ska snart välja inomhuskulörer. Huset är svart trähus och på bottenvåningen ska vi ha betonggolv. Det är mycket stora fönster och köket är i mörk brunbetsad ek (bifogar bild, inte på vårt kök men så ni ser kulören). Vi har tänkt att måla hela undervåningen i samma gråa ton. Vi önskar en varm grå ton, inte för ljus, som passar till det bruna köket och det gråa betonggolvet. Vi har också tänkt att måla in lister, dörrar och karmar i samma färg. Taket är i klassisk kallvit (S0500-N, om jag inte missminner mig). Fönstren är svarta. Nackdelen för oss är att vi bor i Finland under byggnationen och här finns i Jotun :( . Så många beslut kommer behövas ta på distans! Ser väldigt mycket fram emot er hjälp! Ha en fin fredag! Rebecca

2022-11-18 11:18:00

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Läckert hus:) När man ska färgsätta en hel bostad så är det lättast att börja med de allmänna ytorna som kök/v-rum. Därefter brukar det vara lättare att hitta rätt kulör till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.

Ett betonggolv kan ha lite olika ton beroende på vilken ballast den innehåller. Kika på  LADY 10679 Washed Linen,  LADY 10678 Space,  LADY 12075 Soothing Beige,  LADY 1140 Sand,  LADY 1016 Blek Sand,  LADY 1563 Mörk Strandsand eller  LADY 1275 Mild.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Jämför med köksluckor och betonggolv. Det bästa är om ni kan ta med er färgprover till bygget för att se hur det blir i ert ljus.

Återkom sedan med hur ni upplevde ovan kulörer i sammanhanget så fortsätter vi sedan med övriga ytor:)

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Tack snälla för din hjälp Annika!

22/11/2022 12:58:25

Svar från kulörrådgivaren:

Bara roligt om jag kan hjälpa dig:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun