Vardagsrum, hall och kök (köksluckor)

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

- Hall

Hej, Vi ska måla om hemma och vill ha en mer varm och ljus känsla. För just nu har vi ljusgrått och köket är mörkgrått. Just nu står jag och väljer mellan froströk, silke eller kokos. Men problemet är vilken färg vi ska lacka köksluckorna i och snickerier. Har provat blek sand men den blev alldeles för grå och mörk tyckte jag, även provat vitt te men blev inte heller bra. Skulle vilja ha något ljus beiget som skulle passa med färgerna. Tack på förhand

2023-02-12 16:10:33

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om. Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig gärna vidare sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej, tack för svar. Här kommer fälgkoderna till väggfägerna jag funderar över froströk 1376, kokos1931, sommarsnö 1928. Men de jag tycker är svårt är att vi ska måla/lackera om köksluckorna och vill ha en ljus fin beige som passar till. Så just nu känner jag att de är den färgen som får avgöra vilken väggfärg de blir. Har provat vitt te 1876 och bleksand 1016. Blek sand tyckte jag var för mörk och grå och vitt te kändes inte heller bra. Snickerierna kommer också målas om till de som sen passar 😊

14/02/2023 14:20:51

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Tack. Kommer du även att måla om fönstren? I annat fall behöver jag färgkoden på dessa.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Antingen målar vi om de till vi målar snickerierna till (beror vilken färg vi väljer)

16/02/2023 17:40:17

Svar:

Hej igen Tror du de skulle Fungerar att ha kokos 1931 på väggarna, listerna och tak Och S1505-Y20R på köket och snickerier i hallen som bänk, och elementskydd. Eller är froströk och S1505-y20r fint ihop?

16/02/2023 20:01:28

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. När man ska färgsätta en hel bostad så är det lättast att börja med de allmänna ytorna som kök/v-rum. Därefter brukar det vara lättare att hitta rätt kulör till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.

Tänker du att köksluckorna samt alla snickerier ska vara i S1505-Y20R?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej Annika, Okej tycker bara de är så svårt att välja mellan froströk och kokos och hitta en färg som passar fint till dom. Har dj något tips? För tycker många blir för mörka. Jag täckte inte ha de på lister/strukturen i taket. Men på större snickerier som bänk i hall, elementskydd i hall, och elementskydd i vardagsrummet. Men tycker du s1505-y20r går ihop med froströk eller kokos?

20/02/2023 11:45:51

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Fortfarande lite osäker. Tänker du att köksluckorna samt alla snickerier ska vara i S1505-Y20R?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Ja precis men inte på lister/strukturen i taket

21/02/2023 15:12:17

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Om dina köksluckor och övriga snickerier som dörrar, fönster, lister målas i LADY 0985 Lys Puss (S1505-Y20R) så kika på  LADY 0486 Silke eller  LADY 1376 Froströk till väggarna i köket och v-rum.  LADY 1931 Kokos blir för lik snickerierna. Måla taken och taklisterna i  LADY 1624 Lätthet.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa så fortsätter vi med övriga rum.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej igen, Tack:) Om jag har 1376 Froströk på väggarna Köksluckorna i Lys Puss (s1505-Y20R) Och snickerierna i en vit färg. Skulle du tipsa om Lätthet som du skrev? Tack för svar 🙏🏼

24/02/2023 10:15:12

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Måla i så fall allt som ska vara vitt, tak, fönster, dörrar och lister i  LADY 1624 Lätthet.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun