Kategorier:
- Kök
Lister/dörrar/fönster : S 0500-N
Hej, Vi håller på att bygga om och funderar på färgsättning av köksluckor, bänkskivor och väggar i köket. Vi har fiskbensparkett på golvet och har stora fönsterpartier ut mot en terrass med ett golv av betong. Fiskbensparketten kommer att oljas in med en olja med en något mörkare nyans. Vi har funderat på ett vitt shaker kök alternativt ett ljust greige/grått kök. Vi står nu och väljer mellan dessa två färger och vad ska man i så fall har för färg på väggarna. De stora fönsterpartierna är mot norr och släpper in mycket ljus. Skickar även med tre inspirationsbilder på kök (funderar på att ha köksön i trä och övriga luckor i färg men har ännu inte bestämt oss). Tack på förhand!
Hej igen
Kan ni välja vilken kulör som helst på köksluckorna eller behöver det vara en standard-ncs?
Hej, Ja, vi kan välja vilken färg som helst på luckorna. Annika
Hej igen
Hur upplevde du de kulörer jag tidigare tipsade om?
Hej, Vi har nu kommit fram till att måla köksluckorna i NCS 1000-n. Funderar på att även måla väggarna i kök och vardagsrum (ett stort sammanhängande rum) i NCS 1000-n, eller finns det några andra fina färger som skulle passa? Skulle även gärna vilja ha förslag på en mörkare färg i hallen och en grå-grön färg i arbetsrummet som angränsar till hallen. Skulle även vilja måla vårt sovrum i en blå-grå färg (hallen utanför kommer att vara målad i samma färg som väggarna i köket. Tack på förhand! Bifogar planlösning i entréplan. Sovrummet ligger på övervåningen med en hall som kommer att målas i samma färg som kök/vardagsrum.
Bänkskivor kommer att vara i Carrara marmor
Hej igen
Tack. S1000-N upplevs ofta som en ljus gråblå ton. Det blå draget förstärks ihop med varmare toner som tex ett varmt ekgolv. Hur upplevde du de ljusa kulörer som jag tipsade om tidigare, LADY 1622 Reflektion, LADY 1376 Froströk och LADY 1928 Sommarsnö?
Hej, Vi har nu provmålat de färger som du tipsade om men upplever att de drar för mycket åt det gula hållet. Vi är ute efter mer svala färger och har därför fastnat för S 1000-n i köket (passar bra till bänkskivor i Carrara marmor). Undrar om du har tips på blå och gröna färger (både ljusa och lite mörkare färger) som skulle passa i angränsande rum? Annika
Hej igen
Kika på LADY 4629 Skuggblå, LADY 5200 Dusky Blue, LADY 7163 Minty Breeze eller LADY 7555 Soft Mint.
Provmåla igen:)