Kategorier:
- Hus
Dörrar/fönster/garageport :
Grundmur och tak :
Hej! Vi bygger nytt hus i sekelskiftesstil och skall nu välja kulör på huset. Det ligger nära till skog och utan några grannar att anpassa färgen till. Vi vill gärna ha en färg som passar in till stilen och har funderar på någon ljust beige kulör. Då vi har fönster som är vita ral9010 tänkte vi kanske att det hade varit fint att bryta av med gröna foder och har testat med en grön s4010-g70y, som vi ändå känner oss nöjda med. Vilken kulör skulle passa vår fasad? Har testat blek sand, men den tyckte vi drog mycket åt grå/grön. Och vilken färg skulle ni rekommendera på ytterdörrar? Vi har funderat på gula? Vi har tänkt att måla med demidekk infinity.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en bild på ditt hus så vore det toppen. Återkom med detta samt gärna färgkod på ytterdörren och ev garagport, så fortsätter vi sedan:)
Hej! Tack :) Hade laddat upp bilder men dom verkar inte ha kommit med. Nu har jag gjort ett nytt försök. Hälsningar Jennifer
Vi har inte köpt någon ytterdörr ännu så där är vi öppna för förslag på vad som hade passat :)
Hej igen
Toppen, tack. Kika på JOTUN 0182 Pärlgrå till fasaden med JOTUN 1283 Ljus Grå Umbra till vindskivor, knutbrädor och foder. Ytterdörr kan vara i JOTUN 8413 Herrgårdsgrön eller JOTUN 0745 Grön Umbra.
Kika även på JOTUN 1141 Natural Beige med detaljer i JOTUN 1376 Froströk och grön dörr i ovan gröna kulörer.
Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd.
Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Ytterdörren målas med DEMIDEKK Infinity Details.